1. Малкото дете се ражда щастливо, но не е вкусило

...
1. Малкото дете се ражда щастливо, но не е вкусило
Коментари Харесай

„Живей така, сякаш вече си умрял“: Принципите на японския начин на мислене и самодисциплина

 япония
1. Малкото дете се ражда щастливо, само че не е „ вкусило от живота “. Само посредством духовно образование (или самодисциплина – сюйе) мъжът и дамата са в положение да живеят пълноценно и да „ усещат усета “ на живота. Единственият метод да се обича живота.

2. „ Умелата “ самодисциплина в Япония има аргументация: тя усъвършенства контрола на  индивида над личния му живот. Всяко изтощение, което ще усеща като новак, може да се преодолее, споделят те, тъй като в края на краищата той или ще стартира да получава наслаждение от ученето, или ще капитулира. Ученикът би трябвало вярно да овладява специалността си, момчето – джудо, младата жена да се приспособява към условията на свекървата.

Ясно е, че в ранните стадии на подготовка на мъжа и дамата, които не са привикнали към новите условия, може да изискат да се отърват от това сюйе. В този случай бащите им, най-вероятно, ще кажат: „ Какво искаш? За да почувстваш усет към живота, би трябвало да минеш през някакво образование. Ако се предадеш и не се обучаваш, в резултата  сигурно ще се окажеш трагичен … „

3. Естеството на това положение (Mуга) е в това, че … „ не съществува междина, даже и колкото човешки косъм, сред човешката воля и неговите дейности. “

При хората, които не са достигнали майсторство, има, по този начин да се каже, изолиращ екран, който е сред волята и действието. Той се назовава „ Наблюдаващ Аз “, “Намесващ се Аз “, и когато дисплеят се отстрани със специфична подготовка, майсторът губи чувството за „ аз върша това. “ Целта се затваря в себе си. Действието се развива без старания … съвършено възпроизвежда тази картина, която е нарисувал в съзнанието изпълнителят. Такъв тип майсторство в Япония реализират и най-обикновените хора.

4. Човек в детството настоятелно го образоват да бъде наясно със личните си дейности и да ги съди в светлината на това, което хората ще кажат; неговият „ Аз -наблюдател “ е извънредно уязвим. За да се отдаде на наслада на душата си, той отстранява тази накърнимост „ Аз “. Той престава да усеща, че „ той прави това, “ а по-късно стартира да  усеща в сърцето си същинските си качества.

5. Най-крайната, най-малко съгласно западното ухо, форма, в която японците показват тази мисъл – във висша степен е одобрителното отношението към индивида, „ който живее по този начин, като че ли към този момент е починал. “ Буквален превод би звучал като „ жив мъртвец “, и във всички западни езици, този израз има противен колорит.

Японците споделят: „ Живей като че ли мъртъв “, когато имат поради, че човек живее на равнище „ майсторство “. Този израз се употребява в естествените ежедневни директиви. За да ободрят момчето, което се тревожи от изпитите в гимназията, ще му кажат: „ Отнасяй се към тях като човек, който към този момент е мъртъв, и елементарно ще ги издържиш “. За да успокоят другар, който би трябвало да подписа значима бизнес договорка, те ще му кажат: „ Бъди подобен, сякаш си починал. “

6. Муга се базира на същата философия, както съвета да се живее „ сякаш си починал. “ В това положение у индивида липсва боязън от себе си и, затова всевъзможен боязън и нерешителност. С други думи: „ Моята сила и внимание безпроблемно се насочват непосредствено към осъществяването на задачите. „ Наблюдаващият Аз „ с всички негови страхове към този момент не стои сред мен и задачата. С него са си отишли вдървеност и напрежение, податливост към меланхолия, които са ме тормозили в предходни дейности. Сега това за мен е станало допустимо. „

7. Според западната философия, практикувайки муга и „ живот сякаш си починал “, японците отстраняват съвестта. Това, което те назовават ​​ “Наблюдаващ Аз “ или „ Намесващ се Аз “, служат като цензор, съдейки човешките дейности.

Разликата сред западната и източната логика на психиката ясно се демонстрира в това, че, когато приказваме за безскрупулните американци, ние имаме поради човек, който е изгубил възприятието за грях, който би трябвало да съпровожда неприятни каузи, само че когато еквивалентният израз се употребява от японците, те имат поради човек, който към този момент не е под напрежение и вцепенен.

Японците имат поради човек, който има силата да прави най-трудните и решителни безкористни дейности. Основната мотивация за положително държание за един американец – е вината; човек, който, заради загрубяла съвест престава да я усеща, става противообществен.

Японците показват казуса по различен метод. Според тяхната философия, човек е добър по душа. Ако неговата мотивация може да бъде непосредствено приложена в деяние, той работи целомъдрено и леко. „

Статия на антрополога Рут Бенедикт

На този свят има два типа хора …

В Палестина има две морета. В едното море – кристално чиста вода и доста риба. Бреговете му са украсени с богата зеленина. Дърветата простират своите клони над него и протягат…

Цялата публикация

Езотерика: Знаете ли за какво трупате задължения, от които няма избавяне?

 

Дали в миналото сте се замисляли за какво внезапно  сте се сдобили с  голям брой задължения? И какво можете да извършите в случай че се окажете в такава обстановка? Въпросът е остро настоящ за много…

Цялата публикация


Източник: energetika-bg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР