 Равносметката от последните 10 срещи е: 4 победи за

...

Най-интересните факти от историята на дербито

 Равносметката от последните 10 срещи е: 4 победи за черно-белите, 3 равенства и 3 победи за канарчетата
 В 107 срещи са маркирани 256 гола /127 от Ботев и 129 от Локомотив/, от които 6 служебни гола, приблизително по 2.40 на мач
 През първите полувремена са маркирани 91 гола, а през вторите 45 минути са осъществени 159 гола
 Най-често срещите са завършвали при следните резултати: 1:0- 26 пъти /11 за Локомотив и 15 за Ботев/, 2:1- 15 пъти /5 за железничарите и 10 за канарчетата/, 0:0- 14 пъти, 1:1- 13 пъти и 2:0- 11 пъти /7 за Локомотив и 4 за Ботев/
 За Локомотив най-вече голове 12 е осъществил една от легендите на железничарите Г.Василев- Гочето. Следват: 6- Хр.Бонев- Зума и Ив.Кънчев, 5- Т.Иванов и Ед.Ераносян, 4- Хр.Колев- Бащата, Яв.Въндев и М.Камбуров, 3- П.Колев, Аян Садъков, К.Видолов, Ив.Пасков- Прасковата, З.Балдовалиев и Д.Илиев
 Най-много голове за Ботев 11 е отбелязал легендата на клуба Д.Дерменджиев- Чико. Следват: 7- К.Видолов, 6- К.Костадинов, 5- Ат.Пашев и М.Бакалов, 4- Г.Попов- Тумби, Д.Ненов, Й.Кичеков и Б.Хвойнев, 3- Ант.Пехливанов, Б.Димитров, Г.Убинов, Д.Василев и Т.Зайцев
 Голове и за двата отбора са вкарали Й.Кичеков и К.Видолов
 Локомотив има една служебна победа с 3:0 в шампионата 2009/10 година заради изваждането на Ботев от „ А ” група
 Ботев също има служебна победа с 3:0 в шампионата 2013/14 година поради обстрелване на терена от почитатели на Локомотив
 Две срещи се играха на безпристрастен терен: през 2014 година в София – 2:1 за Ботев и през 2016 година в Бургас 1:1
 Хеттрик за Ботев са осъществили: Ат.Пашев- 4 гола, Д.Дерменджиев, Г.Убинов и К.Видолов по 3
 В изгода на Локомотив са отсъдени 13 дузпи, като 9 са осъществени от: Т.Атлиев-2, Ив.Манолов, Т.Иванов, Хр.Колев, Аян Садъков, Г.Иванов, Хр.Златински и Р.Горанов, а 4 са пропуснати от: П.Колев, Хр.Бонев, П.Григораш и Д.Донев
 За Ботев са отсъдени 15 дузпи, като 13 са превърнати в гол от К.Костадинов- 2, Ат.Пашев- 2, Хр.Евтимов, М.Кожухаров, Р.Панайотов, Г.Попов, Д.Ненов, Ив.Притъргов, Ант.Милков, К.Видолов и Д.Саидходжа, а две са пропуснати от Н.Сираков и Т.Неделев
 Гол № 100 в дербито означи Д.Дерменджиев в 74 минута при успеха с 1:0 на Ботев на 27 август 1977 година
 Гол № 200 в дербито означи Явор Въндев /Локомотив/ в 11 минута при успеха на Ботев с 3:2 на 26 август 2006 година
 Автогол в интерес на Локомотив са отбелязали Д.Димитров и В.Величков от Ботев
 В изгода на Ботев автогол е отбелязал Ил.Бекяров от Локомотив  Автор на най-бързият гол в дербито е Ив.Кънчев /Локомотив/ в 2 минута на 29 август 1965 година при успеха на железничарите с 3:0
 В последната минута са осъществени 6 гола – 5 от състезатели на Локомотив: Ив.Василев, М.Камбуров, Ив.Маринов, Вл.Златинов и Сл.Павлов и един от футболист на Ботев: Г.Попов
 Шест чужденци са вкарали голове за Ботев: Р.Чабай, Ем.Морини, Аб.Анисе, Юн.Хамза, Г.Афонсо и Д.Н’Донгала
 Девет легионери са отбелязали голове за Локомотив: С.Вукоевич, Сл.Янкович, Ек.Джайеоба, Б.Янчевски, З.Балдовалиев, Ев.Том, Ф.Сингбо, П.Делибашич и П.Умарбаев
 Тодор Атлиев е създател на гол № 100 за Локомотив в „ А ” група в 67 минута от дузпа на 11 септември 1953 година при успеха на железничарите с 2:0
 Петър Колев е създател на гол № 300 за Локомотив в „ А ” група в 46 минута на 29 август 1965 година при успеха на железничарите с 3:0
 Тодор Иванов е създател на гол № 600 за Локомотив в „ А ” група в 49 минута на 19 август 1972 година при успеха на железничарите с 4:3
 Георги Георгиев е създател на гол № 1400 за Ботев в „ А ” група в 87 минута на 21 август 1985 година при равенството 2:2 сред двата отбора
 Зоран Балдовалиев е създател на гол № 2200 за Локомотив в „ А ” група в 15 минута при успеха на Локомотив с 2:1 на 17 октомври 2015 година
 В 18 кръг са се играли 4 дуела, като Локомотив има една победа, Ботев- 2 и една среща е приключила наедно
 През декември Локомотив и Ботев са играли 3 мача, като всички приключват наедно: през 1962 година- 0:0, през 1985 година- 1:1 и през 2013 година- 0:0
 На 4- то число са се играли 3 срещи, като Ботев има една победа и 2 мача са приключили наедно
 Най-много срещи в дербито са свирили: 5- Антон Генов /Сф/, 4- Атанас Узунов /Пд/, Н.Йорданов /Сф/ и Ст.Тодоров /Шн/ и Г.Кабаков /Пд/, 3- Л.Радунчев /Сф/, П.Николов /Сф/, Ант.Василев /Сф/, Б.Трендафилов /Асгр/
Източник: marica.bg