Юлияна Антонова – Мурата – е дългогодишен дипломат и писател.

...
Юлияна Антонова – Мурата – е дългогодишен дипломат и писател.
Коментари Харесай

Как Япония разказа играта на К-19 и без задължителни маски - говори българка от Токио ВИДЕО

Юлияна Антонова – Мурата – е дълготраен посланик и публицист. Тя от години живее в Япония и е създател на две книги - "Моши моши, Япония " и "Уки уки, Япония ". Мурата споделя пред "Дарик " по какъв начин една толкоз дисциплинирана нация се оправя с коронакризата.

По думите й на процедура ограничения и забрани няма, само че няма и суматоха в обществото. Маските не са наложителни на никое място, само че 95% от хората ги носят.

В същото време броят на инфектираните не е огромен и единствено 0,27% са смъртните случаи. Към момента и здравната система не е пренатоварена.

Япония и ковид

„ През ранната пролет бе казано, че би трябвало да се носят маски, да се съблюдава отдалеченост и хигиена и това способства вирусът да бъде „ озаптен “. В един миг вирусът отшумява, след това стартира да работи. Тоест падаме под 100 болни, на другия ден заболелите са над 100 или 200 в Токио. Не може да се дефинира тъкмо повода, по тази причина един път са казани ограниченията и хората ги съблюдават “, споделя Юлияна Антонова – Мурата.

„ Когато се дефинира даден клъстер, се работи по този начин, че да може да бъдат изолирани хората. Имаше случаи на болни хора в старешки дом и много възрастни хора починаха.

Тогава се даде предписание всички да бъдат изолирани и да няма визити от околните. Друг огромен клъстер са нощните заведения и питейните заведения, и в случай че това продължи, може би в бъдеще, тези заведения ще стартират да работят с понижено работно време, а не до зори.

Така се допуска, че вирусът ще може да бъде озаптен или понижен “, прибавя тя.



„ Сред хората нито един път не е имало суматоха, не се разяснява ненужно, одобриха, че подобен миг от живота съществува, че има подобен вирус, всички за наясно – от най-малките деца, първолаците, до най-възрастните хора, и всички са с маски. Разбира се, може и да се откри някой без маска, само че никой няма да отиде да го спре, да му направи забележка, да го санкции “, акцентира Юлияна Антонова – Мурата.

На улицата - майки беседват и на лицата им маски, момиченцето е на 4 годинки - то също. Снимка: Юлияна Антонова-Мурата
Япония без туристи
В Япония не e обявявано изключително състояние, споделя още писателката.

В Япония имаше т. нар меко изключително състояние. Бяха прекъснати всевъзможни туристически пътувания, само че от 1 април 2021 ще бъдат отворени границите за туристи. От първи ноември ще се позволяват визитите на предприемачи от района за 3 дни.

Когато приказваме за хигиена - всичко и на всички места в Токио е непорочност. Ето по какъв начин се чисти “в детайли”. Снимка: Юлияна Антонова-Мурата
Тестване и лекуване
„ В Япония не се вършат доста проби. Ако инцидентно някой е нерадушен, следи себе си деликатно. Ако стартира хрема и бърза отмалялост, няма вкус или губи вкусови качества, или има температура, тогава подозрението е мощно, че има Ковид-19. Обажда се в близката клиника или болница, отива там, през страничния вход, с маска, и го завеждат за спомагателен тест. Ако има Ковид, му се дават медикаменти, само че не го задържат в болница. Ако има други болести или е доста възрастен, може да се отдели място за него в болница “, изяснява Юлияна Антонова – Мурата.



Както в Съединени американски щати и Европа, и там лекуват с Ремдесевир и антибиотици, само че и с ново лекарство, което напълно скоро е получило позволение. Разработката на имунизацията обаче е спряна.

„ На пазара бе пуснато лекарството Авиган, създадено от Фуджи. За дни заболяването се овладява, споделят, че няма странични дейности, само че всичко е релативно “, прецизира тя.

От 1 ноември на интернационалното летище в Токио ще бъде комплициран и специфичен апарат, който ще регистрира дали човек има ковид или не, като това ще излиза наяве до час.

Учени са изобретили и апарат, който съставлява тръба, и посредством дишане и издишване може да се дефинира за 5-7 мин. дали някой има ковид, описа още Юлияна Антонова – Мурата.

Пощенски чиновник. Всички работят с маски, макар че има отдалеченост от метър и половина и тънко стъкло. Снимка: Юлияна Антонова-Мурата
Маските не са наложителни, само че 95% от хората ги носят

„ Маските не са били в никакъв случай наложителни, нито през зимата, нито напролет. Няма санкции. Ако желаеш – носиш маска, в случай че не желаеш – не носиш. Но искащите са над 95%. Защо е значимо да се носи маската - тя е средство да предпазиш другия човек “, показва тя.



„ Много спорят, че маската не защищава. Но тук е значимо психическото положение на индивида. Не може един човек, който има слаба имунна система, който страда от странично заболяване, да стои в метрото и тъкмо до него да стои човек без маска. Той се усеща дискомфортно. Маската е и за това да създадем оня най-малък комфорт, с цел да не се пита човек „ дали този до него инцидентно е болен “, прибавя писателката.

Метрото, единствената без маска е чужденка. Никой не я поглежда, не й споделя нищо. Снимка: Юлияна Антонова-Мурата
Дисциплина и сериозност
„ Тук хората са доста съзнателни. Ако човек има признаци, той няма да си разреши да тръгне на работа или да излезе на улицата, или да отиде в заведение. Как да се пазим – маската, дистанцията и хигиената. Казано е по какъв начин и не се повтаря, всички сме го чули, в това число и децата “, приключва Юлияна Антонова – Мурата.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР