Юли 2022 г. ще се запомни в Западна и Централна

...
Юли 2022 г. ще се запомни в Западна и Централна
Коментари Харесай

Юли 2022 г. – горещи вълни и 40-градусови жеги в Западна Европа

Юли 2022 година ще се запомни в Западна и Централна Европа с продължителна тежка гореща вълна и с 40-градусови жеги във Англия и Северна Германия. Тези рисково високи температури, регистрирани в Западна Европа, бяха изненада, тъй като демонстрират, че 40-градусовите горещини стават присъщи за все по-северни територии. Антарктида за втори следващ месец регистрира рекордно дребна повърхност на морския лед. Значителна позитивна особеност имаше и в Северна Америка, до момента в който в Австралия междинните температури бяха поднормени. 

Според систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S), междинната температура на въздуха през юли 2022 година в световен проект е била с 0,54 °C по-висока по отношение на предходния климатологичен интервал (1981 – 2010 г.) и с 0,38 °C по-висока от сегашния климатологичен интервал 1991 – 2020 година Според тази температурна особеност тазгодишният юли се подрежда измежду трите най-топли месеци юли, като разликата с останалите в топ 3 (2016 и 2019 г.) е едвам 0,02 °C. Поради незначителната разлика, не може да се заключи с решителност кой юли от тези три е най-топлият, само че въпреки всичко 2019 година се възприема като лидер в тази ранглиста, съгласно методиката на Коперник (C3S). Пак съгласно тази методика, за последните 22 години има единствено две години с негативна особеност през месец юли – през 2000 и 2004 година, по отношение на интервала 1981 – 2010 година (Фиг. 1). За последните 10 години световната междинна температура през юни се е повишила с 0,24 °C. 


Фигура 1. Отклонение на междинната температура на въздуха за юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година за цялото земно кълбо от 1979 година насам. Източник: C3S/ECMWF.

По света

През миналия месец юли междинните температури в Северното полукълбо бяха преобладаващо над междинните. С огромни позитивни аномалии се отличават централната и най-северната част на Северна Америка, както и доста елементи от Азия, където превишението надвишава 5,8 °C. С доста огромна наднорменост се характеризират и някои елементи на Западна и Източна Антарктида, което дава отражение върху покритието с морски лед в района (Фиг. 8). Поднормени междинни температури са регистрирани в Централна Азия, Пакистан и Западна Индия. Със забележителна негативна особеност са междинните месечни температури в Далечния Изток на Русия. 

В Южното полукълбо най-високите температури са регистрирани в Централна Южна Америка и Южна Африка, до момента в който в по-голямата част от Австралия са регистрирани температури под междинните.


Фигура 2. Отклонение на междинната температура на въздуха за юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година за цялото земно кълбо. Източник: C3S/ECMWF

Температурите на въздуха над океанската повърхнина се отличават с по-равномерно систематизиране на позитивните и негативните аномалии. Температури над междинните се следят най-отчетливо над Средиземно море, северната част на Тихия океан и в моретата към Антарктическия полуостров. Температури под междинните се характеризират за западната част на Индийския океан и както постоянно през последните години към Южния Тропик на Тихи океан, което е обвързвано с продължаващата Ла Ниня.  

В Европа

В Европа след извънредно топлия юни, юли 2022 година също е по-топъл от нормата за интервала 1981 – 2010 година, като позитивната особеност е 1,12 °C При съпоставяне с новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година превишението на нормата естествено е по-малко – 0,72 °C. За последните 10 години междинните температури в Европа са се повишили с 4 десети.  Юли 2022 година в Европа е шестият най-топъл, като е с съвсем 1  ° C по-студен от лидера в тази ранглиста, случил се през 2010 година  Интересното в редицата с данни е, че първата година с позитивна особеност се случва още през 1984 година, до момента в който през останалите месеци позитивните аномалии нормално стартират през 90-те години на ХХ век. Последният поднормен юли, въпреки и със скромна особеност, е регистриран преди 18 години – през 2004 година  

В районен проект с най-висока позитивна температурна особеност се отличават  доста елементи на Западна и Централна Европа, както и в Северна Русия (Фиг. 3). Причината е интензивна и продължителна гореща вълна към средата на месеца, която „ счупи “ редица температурни върхове. 


Фигура 3. Отклонение на междинната температура на въздуха за юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година в Европа. Източник: C3S/ECMWF.

За пръв път във   е записана безспорна оптималната температура над 40 °C . Интересен, и в същото време стресиращ, е фактът, че предходния връх е усъвършенстван допълнително от 40 станции в Обединеното кралство. В момента най-високата температура на Англия „ държи “ Конингсби, Линкълншир със стойност 40,3°C регистрирана на 18 юли, 2022 година. На същата дата паднаха върховете и на Уелс и Шотландия (Фиг. 4). Лондон също към този момент се „ гордее “ с безспорен най-много над 40 °C. 


Фигура 4. Нови безспорни оптимални температури в Обединеното Кралство сложени на 18.07.2022 г. Източник.

Горещата вълна в средата на юли счупи рекордните температури на редица станции в Португалия (47 °C най-високата температура за целия месец в Европа), Испания, някои централноевропейски страни, Франция и Германия (Фиг 5). 


Фигура 5. Нови безспорни оптимални температури в някои станции на Западна и Централна Европа сложени сред 14 и 20 юли 2022 г. Източник.

Психологическата граница на 40 °C пълзи на север и към този момент Северна Германия има стойност над този предел. На 20 юли 2022 в Хамбург бяха регистрирани 40,1 °C – нещо немислимо за този северногермански град, прочут по-скоро с мрачното и хладно време.  

За да „ охладим “ малко пристрастеностите ще споменем, че в множеството скандинавски страни – в Исландия, в Прибалтика, в част от Украйна и Южна Русия междинните температури бяха под нормата. 

В България

В България в съвсем цялата равнинна част юли 2022 година е с позитивна температурна особеност. Според данни от някои станции на НИМХ, както и от общоприетоо разположени автоматични станции, цената на отклоненията по отношение на интервала 1981 – 2010 година е сред 0,5 и 2 °C. С най-голямо превишение се отличават някои елементи на Централна Северна и Североизточна България, а по-близки до нормата са аномалиите в южните елементи на страната, както и по Южното Черноморие. С поднормени междинни температури се открояват някои планински региони. Юли 2022 година затвърждава наклонността на предходните месеци от годината за по-големи отклонения в Северна, по отношение на Южна България.

Най-топлият юли в нашата страна е регистриран през 2012 година  С огромни позитивни аномалии се регистрират още 2007 година и 2021 година От началото на века са регистрирани единствено 4 години с поднормени юли, по отношение на интервала 1981 – 2010 година (Фиг. 6). Интересен факт е, че три от тези години са следващи 2004, 2005, 2006 година И до момента в който стойностите на негативните аномалии са незначителни, то на трите най-топли години от началото на века са няколко пъти по-големи, което е присъща линия на актуалния климат. 


Фигура 6. Отклонение на междинната температура на въздуха в България за юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година Източник:   www.stringmeteo.com

През юли напълно закономерно, с оглед получените аномалии, множеството календарни дни са с позитивна особеност, като най-топло е било през третото десетдневие, когато „ остатъците “ от горещата вълна от Западна Европа доближиха и до Балканите. Най-високите температури в нашата страна доближиха стойности до 40 – 42 °C, стойности с 2 – 5 °C под безспорните върхове. Ще напомним, че най-високата измерена температура в нашата страна е 45,2 °C, регистрирана в Садово през ХХ в. Близка до тази стойност е измерената оптималната температури в Пловдив на 5 юли 2000 г. 

В началото на второто десетдневие настъпи сензитивно захлаждане, при което бяха сложени някои „ студени “ върха. През интервала от 12 до 14 юли в по-високите западни полета измерените температури бяха прекомерно ниски за средата на лятото – сред 3 и 7 °C (Фиг. 7), а в някои вътрешнопланински затворени котловини, като това на Астрономическата обсерватория в Плана планина, бяха регистрирани нежни негативни стойности, което при актуалните климатични условия е впечатляващо събитие. Тези ниски стойности са рекордни за съответните дати, само че не и за месеца. В София за пръв път през юли в три  следващи  утрини са регистрирани минимални стойности под 10 °C, като и трите са върхове или изравнени стойности за съответните дати. 

Но даже и с този незабравим леден интервал, междинните месечни температури са наднормени, което е показателно за постоянството на покачването на температурите през последните години. 


Фигура 7. Рекордни минимални температури в София и Перник през юли 2022 година Източник: изображение на създателя.

Ледена завивка

В  Арктика  площта с морски лед за юли 2022 година е била с 10% по-малко от междинната за интервала 1981 – 2010 година Тази стойност отрежда на тазгодишния месец юли 12-то място в класацията за най-малка повърхност на морския лед. Водач в тази касация е месец юли през 2020 година, когато поднормеността е достигнала до 19%. 

Картата на аномалиите в концентрацията на морски лед за юли 2022 година демонстрира много комплициран микс от територии с позитивни и такива с негативни аномалии в другите браншове на Северния ледовит океан (Фиг. 8.). Може да се заключи, че вътрешността на океана се характеризира с концентрации на лед над междинното, до момента в който крайбрежните морета на Евразия, както и северно от Беринговия пролив, концентрациите са доста под междинните, по отношение на междинните равнища за интервала 1981 – 2010 г. 


Фигура 8. Отклонение в % на концентрацията с морски арктичен лед повърхност през юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година Източник: C3S/ECMWF.

В  Антарктика  през юли 2022 година площта на морския лед доближи 15,3 милиона км 2 , което е с 6% под междинното за интервала 1981 – 2010 година за месеците юли. След рекордно ниските стойности през юни, това е и рекордно ниско равнище за юли в 44-годишния запис на сателитни данни. Предишните рекордно ниски равнища бяха през 1986 година и 2017 г. 

Юли 2022 година продължава поредицата поднормени месеци с равнища на морския лед доста под междинното, почнала от февруари 2022 година Заслужава да се означи също, че обсегът на морския лед в Антарктика година по-рано – през юли 2021 година беше над междинното, което акцентира огромната междугодишна колебливост, която постоянно характеризира антарктическия морски лед през сателитната епоха. 


Фигура 9. Отклонение в % на концентрацията с морски антарктичен лед повърхност през юли 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година Източник: C3S/ECMWF.

В синхрон с аномалиите на температурата на въздуха, концентрацията на морски лед е под междинните равнища от моретата на Амундсен и Белингсхаузен по крайбрежието на Западна Антарктика, до северното море на Уедел по-на изток, както и в по-голямата част от бранша на Индийския океан (Фиг. 9). Единственият бранш с очебийно равнище над междинните концентрации с лед е северната част на море Рос. 

За никого не е изненада, че месец юли 2022 година е бил с наднормени температури. Може да се каже, че и горещите талази в Европа също не са изненадващи и към този момент са ненапълно и предстоящи. Но, изненадата идва от рисково високите температури, регистрирани в Западна Европа, като 40 градусовите горещини завземат все по-северни територии. Несъмнено интензивността на тази гореща вълна се свързва с климатични промени. Според френските климатолози, без значение от относително тъкмо планувания сюжет за излъчванията на парникови газове, честотата и интензитетът на горещите талази ще се усилят през идващите десетилетия, като се чака удвояване на горещите талази до 2050 година В края на века, при опазване на настоящия ритъм на повишаване на концентрациите на парниковите газове, тези събития освен ще бъдат по-чести от през днешния ден, само че ще бъдат по-тежки и с по-дълготрайни с интервал на случване от края на май до началото на октомври. 

* Публикацията е част от поредност, която прави преглед на метеорологичните и климатичните условия на световно, районно и локално равнище. Ежемесечните изявления излизат в границите на идващия календарен месец и са основани на преглед на Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S) за предходния месец.

Автор: доктор Симеон Матев / Климатека

Д-р Симеон Матев е създател в Климатека и лекар по климатология, защитил е докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента е помощник по климатология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, в катедра „ Климатология, Хидрология и Геоморфология “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Има богат медиен опит, бил е в екипа на „ Времето “ в съвсем всички наши малките екрани, както зад кадър, по този начин и в ефир.

 

В обявата са употребявани материали от:

  • https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-july-2022 
  • https://climate.copernicus.eu/sea-ice-cover-july -2022 
  • https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/enso_advisory/ensodisc.shtml
  • https://www.metoffice.gov.uk/about-us/press-office/news/weather-and-climate/2022/record-high-temperatures-verified
  • https://meteofrance.com/actualites-et-dossiers/actualites/canicule-intense-et-durable-de-juillet-2022-que-faut-il-retenir
  • https://www.smhi.se/klimat/klimatet-da-och-nu/manadens-vader-och-vatten-sverige/manadens-vader-i-sverige/juli-2022-37-2-grader-i-malilla-1.185008
  • www.stringmeteo.com
  • http://www.meteo.bg/bg
Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР