Всички ние като социални същества носим дълбоко в себе си

...
Всички ние като социални същества носим дълбоко в себе си
Коментари Харесай

Какво казва психологията за откриването на перфектната „сродна душа“…

Всички ние като обществени същества носим надълбоко в себе си желанието да открием съвършения човек, с който да прекараме остатъка от дните си. Към този човек, когато го срещнем, усещаме неконтролируемо предпочитание и нелогично чувство за непосредственост. Сякаш го познаваме цялостен живот или даже цели животи. Както желаете го наричайте, само че филми и сериали са привнасяли с годините спомагателна романтика към този феномен, наименуван „ сродна душа “ .

Какво обаче знаем за идеалния сътрудник или за съвършената сродна душа? Психологията хвърля известна светлина върху тази тайнственост, която вълнува толкоз доста сърца и мозъци по света в усилието да открият какво е това нещо, което в действителност трансформира двама души в подобаваща двойка.

Сайтовете за запознанства имат логаритъм, който организира лични проби и след това търси двойки с сходни отговори на заложените въпроси. Това звучи привлекателно по доста аргументи. Първо искаш да си някой, който споделя твоите полезности, а също и нещата, които харесваш, като да вземем за пример скално катерене, с цел да можете да вършиме тези неща дружно. Второ, изцяло разумно е да търсиш човек, който също като теб да вземем за пример желае да има семейство и деца някой ден. В последна сметка, ние всички имаме толкоз огромен блян за обич, че сме подготвени да се самоубеждаваме съвсем за всичко, единствено и единствено да запълним празните места в сърцата си .

Всички изредени дотук аргументи основават доста безапелационна картина на уеб страниците за запознанства и техния логаритъм за прилики и разлики – само че по какъв начин протичат връзките и какъв брой дълго не престават те, когато са основани на общи ползи и лайкове?

Д-р Тед Хъдсън от Тексаския Университет е провел дълготрайно изследване на двойки, женени от години и е разкрил нещо, много изненадващо. Д-р Хъдсън изяснява:

Моето проучване демонстрира, че няма разлика в обективната съгласуемост сред тези двойки, които са нещастни и тези, които са щастливи.

Д-р Тед Хъдсън в действителност споделя, че двойките, които усещат наличие и топлота в своята връзка , настояват, че съвместимостта им не е била главното за тях. Фактически те са споделили, че, точно те са създали по този начин, че връзката им да сработи, а не съвместимостта на техните две персоналности.

Когато обаче нещастните двойки били запитани какво мислят за съвместимостта посред им, те всички твърдели, че съвместимостта има рисково огромно значение за брака . За страдание те се чувствали несъвместими с сътрудниците си. Д-р Тед Хъдсън изяснява това по следния метод: когато тези двойки споделят „ ние сме несъвместими “, в действителност имат поради „ ние не се разбираме изключително добре “.

Тук идва казусът със съвместимостта – всеки който е трагичен в своята връзка по натурален метод хвърля виновността върху фасадата на съвместимостта. Те не съумяват да осъзнаят, че бъдещето на една сполучлива връзка не се крепи на това какъв брой доста двама души си наподобяват, а по-скоро на желанието да имаш връзка.

Статистиките на интернационалните изследвания на равнищата на благополучие демонстрират, че уредените бракове не престават по-дълго и връзката е по-щастлива. Дали това е по този начин единствено тъй като при тях опцията за бракоразвод не стои? По-скоро е тъй като те избират да останат отдадени едни на други, без да търсят „ идващото огромно нещо “, т.е. някой по – подобаващ или „ по -съвместим “.

Майкъл Дж. Розенфелд, професор по социология от Университета Станфорд, изяснява, че уредените бракове не са толкоз разнообразни от тези, зародили въз основата на любовна връзка в западния свят. Най-голямата разлика е в културата. Ние ценим „ суверенитета “ си, свободата да избираме с кого да бъдем . Въпреки това, умишлено или подсъзнателно прекомерно постоянно влизаме в омагьосания кръг да мислим за някой различен, когато нещата не са „ просто съвършени “ във връзката. Тук точно илюзията за съвместимостта влиза в играта.

И по този начин, наясно сме, че построяването на връзката зависи от нас и от другия човек. Много или малко тя няма нищо общо със съвместимостта. Но в случай че не можем да разчитаме на тестванията за съгласуемост, тогава на какво да разчитаме?

Джон Готман, създател и шеф на Института за проучване на взаимоотношенията в Сиатъл, споделя, че тези лични проби не са в положение да предопределят триумфа или продължителността на връзката. Институтът на Готман е разкрил, че когато двойките се концентрират върху построяването на нещо значимо в живота си (например стартирането на бизнес), връзката продължава най-дълго. Как двойката си взаимодейства е най-фундаменталният аспект в основаването на сполучлива връзка. Това значи, че не „ кой си “ или „ какво правиш “ ще ти помогне да намериш съвършената сродна душа. Важно е по какъв начин си говорите, какъв брой добре се разбирате, какъв брой фантазии можете да споделите.

Джон Готман споделя, че е значимо връзката да поддържа фантазиите в живота ви. Да има някой, който откровено има вяра във вас, това е най-същественото.

Не мислете, че всичко опира до това по какъв начин гледаме един на различен – огромна част от връзката с другия човек е чисто прочувствена. Затова е значимо да отговаряме на потребностите си, когато те пораждат.

Джон Готман споделя:

Гледа ли сътрудникът ви със същия възторг, с който вие го гледате? Трябва да задавате въпроси и непрекъснато да опреснявате знанието си един за различен.

На финала знайте, че в случай че търсите обич и желаете да откриете индивида, с който можете да прекарате остатъка от дните си, вие сте тези, които създавате съвместимостта посред ви. Няма магическа формула или съвършен логаритъм за основаването на съвършена връзка с друго човешко създание. Да, би трябвало да намирате другия човек прелъстителен, да чувствате непосредственост с него, само че това е единствено едно доста малко парче от тортата, нужна за здрава и трайна връзка.

Така че идващият път, когато забележите някой, а зениците ви заблестят от интерес и възторг, внимавайте дали индивидът може да види фантазията, която вие носите за живота си. Ако може да показа тази фантазия, само че приема това, което сте през днешния ден, а не това, което може да сте на следващия ден, значи сте разкрили вашата „ сродна душа “.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР