Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел участва в

...
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел участва в
Коментари Харесай

Габриел в НАТО: Сътрудничество и споделяне на опит са в основата на евроатлантическия подход

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел взе участие в срещата на министрите на външните работи на съдружниците в НАТО. Срещата, която се организира на 28 и 29 ноември в Брюксел, бе разграничена на три сесии за диспути по основни за Алианса тематики, оповестиха от Министерство на външните работи.


Първата сесия на съвещанието бе ориентирана към даване на главните политически насоки по целите за срещата на върха на НАТО във Вашингтон през 2024 година През 2024 година ще бъде маркирана 75-ата годишнина от основаването на НАТО и 20-ата годишнина от присъединението на България към Алианса.

„ Сътрудничество, изпреварващи дейности и шерване на опит са в основата на метода ни. Ключови за България остават сигурността и стабилността на Черноморския район и Западните Балкани. България се откроява със стратегическа позиция и основна роля за укрепването на Източния фланг на НАТО. Усилията на страната за модернизиране на военните качества и проектът ни за реализиране на 2% от Брутният вътрешен продукт за разноски за защита през идната година не остават незабелязани ", съобщи Мария Габриел.

По време на сесията бе разисквана и поддръжката на съдружниците за Украйна и ролята на НАТО при съгласуване на дълготрайното подкрепяне в областта на сигурността. Мария Габриел изрази вяра за скорошното завършване на процеса на ратификация на протокола за бъдещо участие на Швеция в НАТО.

Втората сесия на срещата сложи акцент върху ситуацията в Западните Балкани. В полемиката се включи и Върховният представител на Европейски Съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. В изявлението си вицепремиерът Мария Габриел акцентира на основното място на България за стабилността в района и приноса на страната ни към интервенцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и интервенцията на Европейски Съюз в Босна и Херцеговина (EUFOR ALTHEA).

В рамките на третата сесия се организира първа значима среща на Съвета НАТО-Украйна (СНУ), разгласен по време на Срещата на върха във Вилнюс. Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба показа настояща информация за протичащото се в страната и показа това, от което има нужда Украйна.


„ Подкрепата за Украйна в кратковременен и дълготраен проект продължава да стои високо в дневния ред. България остава ангажирана да окаже подпомагане на Украйна в секторите, където помощта ни е нужна. Изпълняването на уговорките ни е явен израз на солидарността ни с Украйна “, акцентира Мария Габриел.

На съвещанието бяха утвърдени подструктурите на СНУ, както и работната стратегия за 2024 година С тях се задълбочава съдействието на НАТО с Украйна в основни браншове като енергийната сигурност, нововъведенията, киберсигурността и битката с дезинформацията.

Важен резултат бе и приемането на взаимна декларация с Украйна, с която се акцентира напредъкът в връзките сред НАТО и Украйна от срещата на върха във Вилнюс през юли до момента.

/БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР