Въпреки че беше заявено, че данъците няма да се пипат,

...
Въпреки че беше заявено, че данъците няма да се пипат,
Коментари Харесай

Идея за по-високи данъци: Как домакинствата и бизнесът възприемат тази идея?

Въпреки че беше декларирано, че налозите няма да се пипат , по-високи Данък добавена стойност и корпоративен налог са измежду опциите за ограничение на големия недостиг в бюджета.

Служебният кабинет предлага бюджет без тези ограничения , само че ги показва като оферти, върху които да мислят депутатите.

От „ Позитано “ 20 са безапелационни, че в случай че бъдат поканени на договаряния за държавно управление ще отидат, само че в случай че първите две сили създадат държавно управление – остават в съпротива

Една от посочените ограничения е да се усили Данък добавена стойност от 20% на 22%. Това би дало опция в държавната хазна да влязат 1.630 милиарда лева

Снимка: bTV

Друга опция е увеличението на корпоративния налог – от 10% на 15%. Ефектът би бил увеличение на приходите с 2.310 милиарда лева

Предлага се стесняване на разноските, връщане на Данък добавена стойност до 20% за всички и събиране на дивидента от държавните предприятия

Как семействата и бизнесът обаче възприемат сходна концепция? Цветослав Дичовски, който е производител на закуски, да вземем за пример споделя, че оцеляването на бизнеса му и в този момент е сложено на карта . В дребния град клиентите не са доста, а продуктите нарастват непрестанно. Евентуално повдигане на корпоративния налог за него ще бъде предизвикателство.

„ На тия цени, на които пазарим, продаваме съвсем на нулата . Имам няколко обекта - даже аз, както виждате, работя през днешния ден тук, с цел да спестя от осигуровки и заплата “, споделя мъжът. Ако данъкът се увеличи, това ще направи и той с цените.

Фалшива вест е, че има отлив на вложители, разгласи министърът на стопанската система

„ За мен не е добре, тъй като ние сме пострадали от всичко, всичко подвигат и кой – потребителят го заплаща. Те са си добре - горе, които вземат решение “, разяснява тематиката Венета Тодорова от Мездра.
Синдикатите предизвестяват, че налог добавена стойност от 22% ще има по-негативен резултат върху по-бедните семейства.

„ Защото те са тези които харчат всичките си приходи в границите на месеца , това не са средства, които се икономисват “, разяснява тематиката и Ваня Григорова от КТ „ Подкрепа “.

Според синдикатите корпоративният налог е добре да не се трансформира за дребните и междинните компании. За огромните - да бъде повишен до 20%. Но в ограниченията, които финансовото министерство предлага като вид за дупката в бюджета, се предлага повдигане на налога за всички до 15%.

Премиерът Гълъб Донев и министърът на финансите Росица Велкова показват параметрите на държавния бюджет

От стопанската камара предизвестяват, че това може да има отрицателен резултат и върху държавната хазна. „ Не знаем дали ще имаме същата събираемост на данъчни приходи от корпоративен налог каквато имахме през последните години. Вероятно ще има уклон към укриване на данъчни отговорности “, споделя Станислав Попдочев, зам.-председател на БСК.

„ Не поддържам изрично такова решение, има разнообразни разновидности - в ръцете на депутатите е кое да изберат “, сподели и служебният министър на стопанската система Никола Стоянов. Според него свиването на дупката в бюджета до 3% е мъчно постижимо.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР