В условията на пандемия българи от всички краища на страната

...
В условията на пандемия българи от всички краища на страната
Коментари Харесай

Напук на коронавируса България спази традициите за Богоявление


В изискванията на пандемия българи от всички краища на страната взеха присъединяване в Богоявленския обред по спасяването на кръст а, хвърлен от свещеника в реки, езера, море и басейни, предават кореспондентите на БГНЕС от страната.

Традиционно най-очакваното събитие и тази година бе това в Калофер, където дългогодишната традиция на мъжете от града на Ботев провокира разнопосочни отзиви.

Минути преди 8 часа тази заран, облечени в носии, мъжете от Калофер нагазиха в Тунджа, пеейки “Залюбила е Василка ”. Тъпани и гайди съпрождаха леденото хоро, въпреки че тази година времето бе надалеч по-благоприятно спрямо минали зими, когато се постановяваше локалните да разрушават леда в реката с брадви.

Калоферци и аудитория от други обитаеми места се събраха по двата бряга на реката, с цел да следят мъжкото хоро. Тази година кметът на Калофер Румен Стоянов не влезе във водата, с цел да даде образец за спазването на противоепидемичните ограничения, макар че санкция грози и общината, и участниците.

В съвсем всички кътчета на България, ритуалът се организира макар разпространяването на COVID-19. Смелчаците, които влизаха във водата за кръст а, бяха понижени съвсем на всички места.

На езерото “Дружба ” в София кръст а за четвърти път извади Вячеслав Борисов, който е деец в традицията с 10 участия.

„ Емоцията е невероятна. Прекрасно възприятие. Благодаря, че спазихме традицията. Скачаме, с цел да спазим традицията. Това е за всички българи. Да сме живи и здрави! “, сподели мъжът, който по специалност е водач и пожела скоро да махнем маските.

Мъжът показа, че посвещава днешния си триумф на спортистите от „ София-Запад “. Той даде обещание да подари кръст а на някое малко дете, както обичайно правел до момента.

21-годишният Ерик Кирилов избави Богоявленския кръст , хвърлен в река Джерман в Дупница. Стотици се събраха на двата бряга на река Джерман при Наковия мост, с цел да следят ритуала.

Ерик, който е сервитьор от Сапарева баня, хваща кръст а за трети път и пожела здраве на всички българи.

В Шумен пък кръст а взе 29-годишният пожарникар Стефан Митев. Ритуалът се състоя на Шуменското езеро, а във водите му за кръст а скочиха общо шест души.

„ Надявам се отново да ми донесе шанс, като предишните години и нека да има по-малко заболели от COVID-19 и от други заболявания ”, пожела пожарникарят.

Тази година в Созопол ритуалът по хвърлянето на Богоявленския кръст във водата беше анулиран, само че в Бургас той се състоя. 54-ма мъже се включиха в ритуала в морския град.

18-годишният Иван Гайтанов от Италианската гимназия извади кръст а от ледените води. „ Пожелавам сложните времена да отминат и да не падаме духом ”, сподели след спасяването на кръст а Иван.

Десетки бургазлии следиха ритуала от разстояние. Плажът беше заварден с мрежи, с цел да се спазят ограниченията за сигурност.

В Кърджали обичайно бяха проведени два ритуала по мятане на Светия кръст – във водите на река Арда и в басейн – за деца до 14 години. Седемгодишният Преслав извади кръст а от басейна.

Трима курсанти скочиха за богоявленския кръст в басейн на плаца в НВУ „ Васил Левски ”. Извади го 20-годишният второкурсник от Стара Загора Тихомир Стоянов, който следва в компетентност „ Материални средства напредване и превоз ” във военния университет.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР