В последните три-четири месеца забелязваме опит да се консолидира Западът,

...
В последните три-четири месеца забелязваме опит да се консолидира Западът,
Коментари Харесай

Здравко Попов: България трябва да дефинира къде е между Изтока и Запада

„ В последните три-четири месеца виждаме опит да се консолидира Западът, да се откри обща позиция във връзка с Русия. Стартът на този вид консолидирана позиция стартира от влизането на Джо Байдън в Белия дом. Имаме геополитически спор, който изисква всички, които считат, че са свързани с така наречен Запад, да изработят своите национални политики във връзка с Русия. Затова можем да кажем – на Студена война като на Студена война. “ Този коментар направи пред БНР проф. от Института за обществена политика, някогашен дипломат в Чехия и създател на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи.
Това, което следим, прекалено много прилича на това, което оформи международния ред след Втората международна война и държа света в блоково опълчване, добави проф. Попов.
Според него опитът за стратегическо партньорство сред Запада и Русия от края на 20 век и началото на 21 век е говорел, че „ Западът и Изтокът са намерили форма, в която взаимно да вземат участие в изработването на разпоредбите на международния ред “. Това обаче е било в действие до 2014 година, основна за трансформацията към превръщането на Русия в стратегически зложелател. „ И тази основна година е обвързвана на първо място с анексирането на Крим. “
Относно инструмента преследване на дипломати и основаване на забранителни описи проф. Здравко Попов означи, че тези наказания нямат резултат и провокират реципрочни ограничения.
„ Русия дава отговор по закона на физиката – всяко деяние има свое противопоставяне. Когато имаме физически закони, които стартират да дефинират законите на интернационалния ред, нещата се трансформират в действителност в квазивоенни, ние се намираме в някакъв вид война “, разяснява той пред БНР.
Байдън дефинира облика на Русия като работеща против демокрацията и полезностите на западния свят, посочи още Попов.
Според него значимият и по-дълбок въпрос за нас е до каква степен България е в положение да придобие еднородност в своята еднаквост, цивилизационна и геополитическа ориентировка. „ Това е проблем, наподобява, който следим през последните 30 години. “
 Как ще повлияят изборите в България на връзките ѝ с Русия? Как ще повлияят изборите в България на връзките ѝ с Русия?
„ Смяна на държавното управление в България допуска и промяна на външнополитическия курс на страната. Според оценката на експерите, с ко...
„ Въпросът е дали България и геополитическото й място в света, нейната история, а и нейното бъдеще, допуска отговор на въпроса „ или-или “, или тя е дефинирана да бъде постоянно някакъв мост, някаква граница сред Изтока и Запада и би трябвало да сложим този въпрос. “
Ние няма по какъв начин да заприличаме на една чисто западна страна, да кажем, на Нидерландия, акцентира Здравко Попов.
„ Ако радикализираме тези два полюса – доста огромен % на западност или доста огромен коефициент на източност, България къде е сред тези два полюса? Тя би трябвало да се разпознава, да се дефинира къде гравитира, само че не може да не се съобрази с действителното си място. “
„ От нас желаят да покажем някаква геополитическа действителност. Това е самобитен тест съгласно мен. Той е тест за всички някогашни социалистически страни. Повече точки би трябвало да се наберат от този тест, с цел да се придобие това доверие. “
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР