В началото считахме, че мозъкът е по-пощаденият орган от коронавируса,

...
В началото считахме, че мозъкът е по-пощаденият орган от коронавируса,
Коментари Харесай

Акад. Трайков: Случаите на енцефалити и инсулти при COVID-19 са редки

В началото считахме, че мозъкът е по-пощаденият орган от ковид, тъй като всички бяхме вперили взор към белия дроб, той и до ден сегашен най-вече страда. Когато приказваме за мозъчни признаци или неврологични, те могат да бъдат породени посредством три механизма. Единият е, когато вирусът влезе непосредствено в мозъчната тъкан, когато почва да поврежда нервните кафези - по този начин наречените енцефалити. За наслада, тази демонстрация е доста тежка, само че и доста рядка към момента. Това съобщи неврологът и ректор на Медицинския университет в София акад. Лъчезар Трайков пред bTV.

" Има бариера сред кръвта и мозъка. Той е специфичен орган. Природата е помислила и го пази. Не всичко, което се намира в кръвта, го води до мозъка. Тази преграда към този момент стопира вируса при множеството хора ", изясни акад. Трайков.

" Другият механизъм е по този начин нареченият съдов механизъм - по този начин наречените запушалки, образуването на тромби и приемането на инсулт. Това е механизъм, който също е необичаен за мозъка ", сподели неврологът.

" Най-често това е механизмът на лишаване на кислорода от кръвта. Това е най-честото следствие от инфекцията. Мозъкът се храни с О2 и глюкоза. Ако кислородът спадне, това е нашият маркер. Трудно се фокусираме, мъчно превключваме от една активност към друга ", изясни акад. Трайков.

" В този случай още веднъж изключително рискови са хора с съпътстващи болести като наднормено тегло или пушачи ", сподели неврологът.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР