Устойчив ръст бележи пивоварният сектор в Европейския съюз, като положителната

...
Устойчив ръст бележи пивоварният сектор в Европейския съюз, като положителната
Коментари Харесай

Брюксел отбелязва устойчив ръст на пивоварната индустрия

Устойчив растеж бележи пивоварният бранш в Европейския съюз, като позитивната наклонност от последните няколко години се затвърждава. Производството на питие в Европейски Съюз за миналата 2016 година е над 400 милиона хектолитра – равнище, което се реализира за пръв път от началото на икономическата рецесия през 2008-а. Износът на бира от страните членки също записва напредък и доближава 51 400 000 хектолитра. Тези данни бяха показани по време на обичайния церемония конгрес на Пивоварите на Европа “Бирата служи на Европа” в Брюксел. Инициативата се организира за седми следващ път и главен сътрудник на тазгодишното й издание беше Съюзът на пивоварите в България (СПБ).

Сред двестате посетители на събитието бяха изтъкнати специалисти от сектора, депутати от Европейския парламент, представители на Европейската комисия и непрекъснатите представителства на страните членки, неправителствени организации, публицисти и научни откриватели. В светлината на идното председателство на страната на Съвета на Европейски Съюз събитието беше намерено от посланика на България в общността – Негово превъзходителство господин Димитър Цанчев.

В своята тирада той акцентира, че пивоварният бранш има значителен принос към стопанската система на Европейски Съюз и е скъп сътрудник в одобряването на високотехнологичните, природосъобразните, обществени и здравни стандарти в страните от общността.

Посланик Цанчев добави, че българските пивовари са дейни участници в тези процеси. По думите му по време на българското председателство ще бъдат обсъждани редица регулаторни въпроси, които касаят сектора и към които институциите ще подходят с дължимата отговорност. „ Усилията на всички са ориентирани към намирането на уравновесени решения за единния пазар и ясна законова рамка за бизнеса, работната мощ и потребителите “, безапелационен е посланикът.

В страните от Европейски Съюз броят на пивоварните към този момент доближава 8500, като за 2016 година е повишен с 1100. Според анализаторите това значи, че всяка седмица отварят порти 20 нови обекта за произвеждане на питие, най-много дребни и междинни предприятия. Едновременно с това секторът има и все по-голям обществен принос. Той обезпечава 2 300 000 работни места в Европа.

В този подтекст като фундаментална за стопанската система на Европейски Съюз дефинира пивоварната промишленост и Юрки Катайнен, вицепрезидент на Европейската комисия по въпросите на растежа, работната претовареност, вложенията и конкурентоспособността. Той също посочи, че вложенията и нововъведенията в бранша водят до откриване на нови работни места, основаване на нови предприятия, раздвижване по веригата на доставките и излизане на нови пазари.

„ Само за 2016 година износът на бира за трети страни възлиза на 1 милиард и 400 млн. евро. Това директно се свързва с конкурентоспособността на европейската стопанска система и стимулирането на разпоредбите за обективни търговски практики даже на протекционистично контролирани пазари. Всеки износ отвън Съюза на стойност 1 милиард евро основава 14 000 спомагателни работни места в Европейски Съюз “, изясни той. Катайнен добави, че конкурентоспособен пивоварен бранш значи освен да се покачва трудовата претовареност в Европейски Съюз, а и комерсиалното наличие и развиване на световно равнище - в страни отвън общността.

В допълнение на това беше маркирано, че сред 2014 година и 2016 година потреблението на бира в Евросъюза се е повишила с 2%. За същия интервал износът на бира от страни на общността за трети пазари има растеж от 20 на 100. Годишно от производството и продажбите на питие се генерират над 43 милиарда евро бюджетни доходи за 28-те страни на Европейски Съюз, като единствено приходите от данък за 2016 година са 11.3 милиарда евро.

Тенденциите в развиването на българската бирена промишленост не се разграничават от тези в Европейския съюз, стана ясно още на форума. Според настоящите резултати за 2016 година по размер на пазара на питие с продажби от 5 550 000 хектолитра страната ни се подрежда на 12-то място в Европейски Съюз. Изпреварваме страни като Дания, Ирландия, Швеция, Словакия и други Традиционен водач в същата ранглиста е Германия с осъществени 85 532 000 хектолитра бира.

България се подрежда на 12-о място и по консумация на бира на глава от популацията със 76 л. Първите три позиции по този индикатор са на Чехия със 143 л, Германия – 104 л и Австрия – 103 л.

„ Преди 10 години ми беше мъчно да си показва, че българското знаме ще посреща гостите на най-престижното събитие на Пивоварите на Европа в Брюксел. За Съюза на пивоварите в България е голяма чест и отговорност, че в навечерието на Българското председателство на Европейски Съюз ние сме съорганизатори на годишната церемония вечер на промишлеността. “ С тези думи Владимир Иванов – ръководител на СПБ, се обърна към присъстващите на форума.

Той изясни, че дейното присъединяване на нашата браншова организация е следващото доказателство за доверието, с което се употребява българската пивоварна индустрия и приноса, който имаме към общоевропейските полезности на бранша. По думите му членовете на Съюза създават 98-99% от общо създаваната у нас бира, обезпечават работна претовареност за 2300 души и са изрядни данъкоплатци, като на годишна база внасят 95% от приходите от акцизи от продажбите на питие.

„ Нашият триумф се дължи освен на икономическите ни резултати, а най-много на общото ни схващане за ролята, която имаме като корпоративни жители и прецизното съблюдаване на правилата за виновни индустриални, маркетингови и информационни стандарти “, добави Иванов.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР