Убийствено за газовата ни сигурност е събитието, че всъщност от

...
Убийствено за газовата ни сигурност е събитието, че всъщност от
Коментари Харесай

Румен Петков: България – газоразпределителен център!? Това е грозна лъжа!

Убийствено за газовата ни сигурност е събитието, че в действителност от така наречен „ Балкански поток “ единственият консуматор в България е „ Булгаргаз “, разяснява пред медиите ръководителят на АБВ Румен Петков, представен от партийния си пресцентър.

" Борисов през вчерашния ден разгласи, че България е газоразпределителен център. Това е грозна неистина, на която е кадърен единствено той. Ние сме потребител на безценен газ. Продължавам да давам два образеца. Първият е обвързван с това, че газът, който минава по „ Балкански поток “ през наша територия, Сърбия го закупува на 23 лева./мВтч, ние го плащаме 30 лева./ мВтч. Това е резултат на незаконното безхаберие и на Министерството на енергетиката, и на „ Булгаргаз “, и на „ Булгартрансгаз”. Тази тайфа „ Булгаргаз “ и „ Булгартрансгаз “, когато и да ги арестуват, все са закъснели. Те товарят българските потребители, с цел да заплащат големия заем, от който крадоха всички заедно, за построяването на така наречен „ Балкански поток “. Убийствено за газовата ни сигурност е събитието, че в действителност от така наречен „ Балкански поток “ единственият консуматор в България „ Булгаргаз “. Тръбата минава през територията на цялата страна и не зарежда нито един български град, нито едно българско дружество. Най-скъпият газопровод в света за всички времена обслужва ползите на Сърбия, Турция и Русия, не и на България “.

Румен Петков оцени като най-скъпата инфраструктура в света, която строи Борисов.

„ Изграждането на газопровода се забави с една година, както всичко, до което се допре Борисов. Газът влиза от Турция, излиза на Сърбия и в България няма съгласуваност. Влизат оскъдни количества от Румъния. Най-скъпата инфраструктура в света е тази, която строи Борисов. Това е нещо извънредно обезпокоително. По отчета на Европейската организация на енергийните регулатори има крос субсидиране с цената, която „ Булгаргаз “ заплаща на „ Булгартрансгаз “. Имаме „ Турски поток “, имаме несъблюдение на газопровода „ България-Гърция “. Тук би трябвало да сме наясно, че Теменужка Петкова лъже за следващ път. Тя разгласи, че газопроводът " България-Гърция " ще бъде подготвен на 1 октомври тази година. Няма да бъде подготвен “.

Петков разяснява неналичието на ясни причини за построяването на интерконектора България-Сърбия и добави, че единственият подобен са рушветите.

„ За българо-сръбската връзка: На 5 март 2010 година министър Трайчо Трайков подписа в Брюксел с енергийния секретар тогава на Европейската комисия Гюнтер Йотингер предпроектно изследване. То трябваше да завърши 2010 година и първите количества газ в България по този газопровод да потекат 2013 година. Сега сме 2021 година. Предпроектното изследване е подписано надалеч отвън периодите, които са залегнали в документа, подписан сред българското държавно управление и Гюнтер Йотингер – месец януари 2012 година. То е на стойност 1 милиард и 300 милиона лв.. „ Булгартрансгаз “ през 2020 година афишира изработването на техническия план и го прави оценка на 540 хиляди лв.. Попитайте всеки, който е имал достъп до бранша – това е единственият случай в света, в който предпроектното изследване е три пъти по-скъпо от техническия план. Навсякъде в света, в който не граби Борисов, изработването на техническият план постоянно е по-скъпо от предпроектното изследване “.

Според Петков, с възлагането на техническия план на 540 хиляди лв. се предрешава изборът на строителя.

„ Технологията е по този начин заложена, в това число ценово, че този, който ще го строи, ще направи предпроектното изследване. Капацитетът на интерконектора „ България-Сърбия “ ще е 1 милиард и 800 милиона куб. м газ. В момента с построяването на „ Турски поток “ на Киреево-Зайчар ние имаме разполагаем потенциал от 1 милиард и 900 милиона куб.м газ. Какво постанова да сторим нов интерконектор? Нищо, с изключение на рушветите. На фона на установеното от Европейския регулатор крос субсидиране глобите от Европейската комисия са неизбежни “.

В подтекста на енергийната държавна политика и вчерашното решение на премиера Бойко Борисов за реакторите от АЕЦ „ Белене “, Петков съобщи, че Борисов банкрутира Националната електрическа компания поради персонална полза - с цел да си купува успокоение от Съединени американски щати.

„ Вчерашното решение на държавното управление е съсипващо за българската енергетика и за интернационалния престиж на България. Трябва да сме наясно, че в китайските институции, френските институции, корейските институции потресът е замайващ. Борисов ги лъже три години: „ Търсим стратегически вложител “, „ Елате, запознайте се на площадката в Белене “, „ Проучете технологията, проучете пазара “. Китайците, когато идваха, обикаляха Сърбия, Македония, Турция, Гърция да проучат пазара на ток. Инвестираха големи средства “, уточни още той. „ Тези заявления, че ще местим тези два реактора от тук – там без единодушие на производителя, не стават. Ние нямаме план на „ Козлодуй “. Това значи да стартираме цялата процедура изначало. Ако до момента сме вложили в „ Белене “ три милиарда, НЕК е вложила в „ Белене 3 милиарда, милиард и половина да кажем, че е оборудването. Приемаме, че „ Козлодуй “ тегли заем и купува това съоръжение. Другият милиард и половина на 31 декември се написа на НЕК и НЕК е във банкрут. Всички би трябвало да си дадем сметка, че Борисов банкрутира НЕК, с цел да си купува успокоение от Съединени американски щати. Никой не е водил диалог с „ Атомстройекспорт “ за нелепостите, които бълва Борисов. Той изяснява, че ще се прави хибриден реактор. Кой се е съгласил? На нас ни се изяснява по какъв начин първото зареждане с нуклеарно гориво на подобен хибриден реактор ще бъде с нуклеарно гориво на „ Уестингхаус “. Кой ше се подпише? Кой ще бъде изпълнителят? Нито „ Атомстройекспорт “ са поели подобен ангажимент, нито американската страна. Казвам го да е напълно ясно – „ Козлодуй “ се ръководи от Людмил Стойков, не от Теменужка Петкова, не от Бойко Борисов “.

Румен Петков дефинира като неуместно изказванието, че след 10 години ще има работещи реактори.

„ Тези нелепости, че след 10 години ще имаме работещи реактори, са неуместни. Фактът, че нямаме единодушие на никой да даде гаранции, самичък по себе си изяснява безсмислието на упражнението. Смисълът на упражнението е енергийната неустановеност на България, енергийната бедност българската стопанска система и българските жители. Това отношение към съсипване на нашата енергетика е безусловно методично за Съединени американски щати от времето на Иван Костов насам. Борисов шест-седем години изяснява по какъв начин страната не може да финансира блоковете в „ Белене. Държавата в този момент, в случай че поеме да финансира тази небивалица, която и няма по какъв начин да се случи, в „ Козлодуй “, какво вършим “
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР