Центровете за трансфузионна хематология вече разполагат с най-съвременния метод за

...
Центровете за трансфузионна хематология вече разполагат с най-съвременния метод за
Коментари Харесай

Кръвните центрове ще тестват кръвта за инфекции с по-прецизна и бърза технология

Центровете за трансфузионна хематология към този момент разполагат с най-съвременния способ за проучване на кръв за трансмисивни инфекции. NAT (Nucleic Acid Testing) технологията разрешава по-прецизно и бързо тестване на дарената кръв и кръвните съставки за инфекции и съкратява времето за приемане на резултати от направените проучвания.

“За мен е от извънредно значение, че вкарваме NАТ – технологията за диагностика на донорската кръв за трансмисивни инфекции и подвигаме качеството на трансфузионната система на България на международно равнище. По този метод ще повишим сигурността на дарената кръв и на кръвните съставни елементи и ще създадем опция за попречване случаите на заразяване на пациенти с трансмисивни инфекции заради ранно им разкриване. До в този момент се работеше по два метода, които са доста чувствителни, само че скритият “прозоречен “ интервал, в който не може да се открие налична зараза, стига до повече от 3 седмици. NAT-технологията съкратява извънредно доста времето – до 3-4 дни, в което излизат резултатите на изследваната кръв и кръвни съставни елементи “, изясни здравният министър Кирил Ананиев при представянето на технологията в четвъртък.

Технологията се вкарва по Националната научна стратегия “Разработване на методология за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв в трансфузионната системата в Република България “. Тя е одобрена с Решение на Министерския съвет, а финансирането за пилотно въвеждане на NAT технологията е обезпечено от Министерство на образованието и науката и е в размер на 5 000 000 лева

Закупени са шест апарата от най-голям клас за осъществяване на NAT диагностика на дарената кръв с нужните реактиви и софтуерно обезпечаване, като два от апаратите са за Националния център по трансфузионна хематология, а за всички Регионални центрове по трансфузионна хематология (РЦТХ) е обезпечен по един уред.

Министерството на здравеопазването предлага и нормативна смяна, която планува центровете по трансфузионна хематология да оповестяват неотложно съществуването на позитивните резултати за трансмисивни инфекции персонално на донорите, на персоналните лекари и на съответната районна здравна ревизия. Това е част от системата за “ранно обявяване на инфекцията “, за осъществяване на ранни клинико-лабораторни проучвания и съвещания със съответни експерти, стана ясно още от думите на здравния министър.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР