През изминалата година пазарът на недвижими имоти в България беше

...
</TD
>През изминалата година пазарът на недвижими имоти в България беше
Коментари Харесай

Инвеститори в Пловдив не спират да търсят парцели за застрояване, предлагането на имоти е доста по-малко от търсенето

През миналата година пазарът на недвижими парцели в България беше меко казано разтревожен – цените растяха ненормално бързо, изключително през първата половина на годината. Към края на 2022 година сякаш обстановката стартира да се успокоява, а с настъпването на новата година даже се заприказва и за спад.

" Увеличаването им беше по-скоро отражение на инфлацията, само че е реалност, че това се трансформира в далавера. От края на предходната година и началото на тази следим завръщане към някаква нормалност и усмиряване – както във връзка с подписване на покупко-продажбите, по този начин и във връзка с договарянията и престоя на една оферта на пазара. Например, в случай че имаме понижение на цените с 5 – 6% на тази спекулативна база, това в действителност е връщане на цените към естествените нива “, изяснява Евгени Василев, шеф на Arco Real Estates пред изданието " Economic.bg ".

Наблюденията му на пазара демонстрират, че към момента предлагането е много по-малко от търсенето. Но споделя, че през 2022 година е станал очевидец на " доста надценени парцели “, които не са съумели в последна сметка да се продадат.

Това, което следим сега, е, че хората са в позиция на изчакване и интензивно изследват пазара “, споделя той.

Според Василев не ставаме очевидци на действителен спад на цените поради инфлацията и изяснява прогнозите за понижение на цените на парцелите с лихвените проценти.

Обикновеният консуматор не е задължен да схваща от всички стопански индикатори, обикновено е да се доверява най-много на това, което се споделя в медиите. Често в тях се приказва, че лихвите по банковите заеми ще се качват и ипотечните заеми ще стават по-недостъпни. Съответно това би довело до понижаване на цените, което стопански е правилно, само че към момента не се случва в България “, споделя той.

Инвеститорите

Голяма част от вложителите в София и Пловдив не стопират да търсят нови парцели и имоти за застрояване. Само по себе си това значи, че вложителите, като функционалност на пазара на недвижими парцели, имат вяра в неговата опция да пораства и надлежно търсят благоприятни условия да влагат в покупка на нови имоти за изграждане на нови здания.

За мен това е сериозен знак, че нямаме оттегляне от пазара на вложители “, споделя Василев.

По отношение на строителите – те са били значима функционалност на пазара, съгласно шефа на Arco, до предходната година.

" Повечето строителни компании бяха извънредно ангажирани, надлежно имаше дефицит на това кой дейно да строи. От една страна, е обикновено цената да нараства, от друга - инфлацията извънредно оскъпи транспортните и енергийните услуги, както и строителната продукция, която набъбна с над 30% като себестойност. Съответно някои строители, които не бяха задоволително гъвкави, не съумяха да предложат положителни договорни условия на вложителите и отпаднаха от пазара още в края на предходната година “.

Затворените комплекси

Затворените комплекси към този момент се нареждат отвън централната градска част. Със сигурност това е един сериозен евентуален пазар, който занапред ще се развива, счита Василев. Но за момента такива планове са по-скоро в планова фаза или се строят и ще бъдат на пазара в идващите няколко години.

Това е бъдещето и не е нещо ново за пазара на недвижими парцели. Ако погледнем към Щатите, ползата към тези парцели се регистрира още в 70-те и 80-те години, след това Западна Европа през 90-те години и началото на този век. Това са трендове, които следват и в България. Тези парцели са малко по-скъпи, само че въпреки и по-бавно, в България се появи класа консуматори, която може да си разреши подобен вид парцели “, споделя Евгени Василев.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР