Тази вечер ще наблюдаваме синя луна. Синя Луна (на английски Blue

...
Тази вечер ще наблюдаваме синя луна.
Синя Луна (на английски Blue
Коментари Харесай

Тази вечер ще наблюдаваме синя луна

Тази вечер ще следим синя луна.

Синя Луна (на британски Blue Moon) е названието на второто пълнолуние в границите на един календарен месец. Повечето години имат 12 пълнолуния, появяващи се по един път на всеки месец, само че в някои години се появяват по две пълнолуния в един месец. Тогава втората Луна се назовава „ синя “.

Явлението няма нищо общо с цвета на Луната, касае се само до периодичността на етапите ѝ и се следи един път на две години и половина.

Последната такава синя луна беше на 31 октомври м.г.

Има и друго определение за Blue Moon като третата от четири цялостни луни за един сезон. Именно сезонната Синя Луна е през днешния ден, а последната се случи на 18 май 2019 година

През последните години хората употребяват името Blue Moon за тези два типа луни: втора от две цялостни луни в календара за месец или трета от четири цялостни луни в един сезон.

Наименованието идва от британския език от идиоматичния израз „ Once in a Blue Moon “, употребен в разговорната тирада, в поезията и музиката, за охарактеризиране на нещо, което може да се случи извънредно рядко или в никакъв случай, сходно на българския израз „ Когато цъфнат налъмите “.

В най-буквалното си значение „ синя Луна “ се появява, когато Луната (не е наложително да е пълнолуние) наподобява синя, погледната с невъоръжено око. Това по принцип се среща доста рядко. Ефектът може да се получи от пушек или частици прахуляк в атмосферата, каквито са се появявали след горски пожари в Швеция и Канада през 1950 година и след изригването на Кракатау през 1883 година Изригването на вулкана изхвърля голямо количество прахуляк и основава илюзията, че Луната е синя, за съвсем две години. Частиците в атмосферата би трябвало да са към един микрометър в диаметър.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР