Татяна Воложанина спечели титлата, а Лъчезара Пекова взе бронзов медал

...

Шест медала за българките гимнастички на турнира София къп

Татяна Воложанина завоюва купата, а Лъчезара Пекова взе бронзов орден в многобоя при дамите на интернационалния шампионат по художествена гимнастика " София къп ", който се организира в зала " София ". Воложанина, която играе в конкуренцията с вирусно заболяване, сподели страхотни съчетания и приключи със общ брой от 72.100 точки.

Тя получи оценки от 18.200 на обръч, 18.900 на топка, 18.100 на бухалки и 16.900 на лента. Лъчезара Пекова се показа страхотни във втория ден и зае третата позиция в многобоя с 65.700 точки. Тя беше оценена с 16.650 на обръч, 17.350 на топка, 17.100 на бухалки и 14.600 на лента. Втора се класира рускинята Арина Романова с 68.250 точки (18.200, 17.600, 15.150, 17.300). Още две българки участваха в шампионата, само че останаха отвън формалното класиране. Вая Драганова е със общ брой от 64.500 точки, а Йоана Николова с 63.600 точки.

Според регламента за финалите може да се класират по две гимнастички от страна. Така Татяна Воложанина ще играе на всичките четири финала, Пекова е финалистка на бухалки и лента, а Вая Драганова на обръч и топка.

Така равносметката от първия ден на шампионата е шест медала за България - 1 златен, 1 сребърен и 4 бронзови. По-рано през днешния ден отбор девойки на България взе бронз в многобоя, при девойки самостоятелно втора и трета се подредиха надлежно Катрин Цонева и Стиляна Николова, а отборно при девойките българките Ева Брезалиева и Катрин Цонева от първия тим на страната завоюваха бронзово отличие.

Главният арбитър на шампионата Христиана Тодорова награди двукратната oлимпийска шампионка Евгения Канаева, която е в София като треньор в съветския народен тим. В последния ден на " София къп " в събота ще се изиграят финалите при ансамбли девойки, девойки самостоятелно и дами. Ансамблите стартират по стратегия в 13.45 часа, а последни с ленти ще играят дамите от 18.50 до 19.15 часа.

Снимка: Българска федерация по художествена гимнастика