Таксите за трансгранични разплащания в евро в рамките на Европейския

...
Таксите за трансгранични разплащания в евро в рамките на Европейския
Коментари Харесай

Европарламентът премахна скъпите банкови такси в ЕС

Таксите за трансгранични разплащания в евро в границите на Европейския съюз към този момент имат таван. Това реши Европейският парламент, който с огромно болшинство - 532 гласа " за ", 22 гласа " против “ и 55 гласа " въздържал се ", постави завършек на несъразмерните такси, които банките отвън Еврозоната постановат при преводи в Европейски Съюз.

Докато потребителите в Еврозоната се възползват от единната зона за заплащания в евро (SEPA), то тези, които живеят отвън нея, не престават да заплащат високи такси за трансгранични заплащания в евро. Лидер по високи такси е България. Евродепутатът Ева Майдел, по чиято самодейност Европарламентът гласоподава измененията, разгласи преди време, че има случаи, при които българските банки взимат такса от 30 евро, с цел да преведат 10 евро.

С актуалните промени се дава една година на финансовите институции да приведат в сходство таксите за трансгранични заплащания в евро в Европейски Съюз и те да подхождат на таксите за националните заплащания направени в локалната публична валута (правилото за " същата такса " ). Освен това страните членки са свободни да наложат правила на банките за използване на същите такси за трансграничните и за вътрешните заплащания, които не са в евро.

Новите ограничения също ще защищават потребителите от заплащане на случайни разноски за превалутиране. При всяка транзакция те ще бъдат осведомени по отношение на сумата, която би трябвало да заплатят в локалната валута и във валутата на тяхната сметка. За да се създадат разноските за превалутиране по-прозрачни, ще има единна база за изчисление на таксите за превалутиране на местата за продажба или на банкоматите (референтният % на ЕЦБ + х% с оптимални ставки за надценка избрани самостоятелно от банките).

Потребителите ще получават електронно уведомление като да вземем за пример текстово известие, имейл или уведомление на своите мобилни приложения или на уеб приложение на банката по отношение на използваните такси за превалутиране.

Банките ще би трябвало също да афишират предстоящите цялостни разноски при банкови прехвърляния преди осъществяването на интервенцията.

" Успяхме да премахнем един двоен стандарт в Европейски Съюз. Всеки българин, който превежда пари от или в друга страна на Европейски Съюз, ще икономисва сред 30 и 50 лв. на превод. Ако за превод от 10 евро до момента сме плащали приблизително сред 30 и 50 лв. такси, то в този момент цената за него ще бъде към 3-5 лв.. Освен това, осигурихме банките да дават по-ясна информация при заплащане или изтегляне на пари с карта в чужбина. Това е втората дребна гражданска война в Европейски Съюз след тази с намаляването на роуминга ", разяснява Ева Майдел.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР