Средното повишение на комплексната цена на ВиК услугите (включваща доставяне

...
Средното повишение на комплексната цена на ВиК услугите (включваща доставяне
Коментари Харесай

Експерти: Водата ще поскъпне средно с 34%

Средното покачване на комплексната цена на ВиК услугите (включваща снабдяване на вода, отклоняване и филтриране на отпадъчни води) през 2022 година по отношение на настоящите цени в прегледаните досега бизнес проекти е към 34 %. Това обявиха за Българска телеграфна агенция членът на Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) в бранш " ВиК " Димитър Кочков и шефът на Дирекция " ВиК услуги " в регулатора доктор Ивайло Касчиев.

КЕВР прецизно управлява дали цените на ВиК услугите са под прага на обществена търпимост, което е законово условие, допълват от регулатора. " Разбира се, при определянето на новите цени Комисията би трябвало да регистрира и нуждата ВиК сдруженията да бъдат финансово постоянни, с цел да могат да продължат да дават на потребителите услуги с нужното качество и непрекъсваемост. Това значи да бъде обезпечено възобновяване на приетите им разноски и да се обезпечи стопански обоснована възвръщаемост на инвестиции капитал. Този баланс сред ползите на потребителите и ползите на ВиК сдруженията е комплициран и КЕВР прави оптималното, с цел да обезпечи достъпа на хората до вода ", обявиха още от регулатора.

Най-високо е нарастването на цените в област Бургас. Причината за това са плануваните от сдружението обилни вложения в язовирите " Порой " и " Ахелой ", които бяха предадени за прилагане от Министерство на околната среда и водите като различни водоизточници. Комисията направи всичко допустимо с цел да понижи това високо нарастване. Изпратено беше искане до Министерство на регионалното развитие и " Български ВиК Холдинг " ЕАД за да бъде открита опция тези вложения да се финансират със заемни средства, такава опция обаче не беше обезпечена, съгласно специалистите.

Сред районните /областните/ ВиК оператори най-ниско е нарастването на цените на ВиК услугите във Враца - 14,8 % и в Благоевград - 19,8 на 100.

Една от главните аргументи за покачването на цените са доста увеличените през 2021-2022 година разноски за материали и външни услуги, обясниха от КЕВР. Водещ фактор са фрапантно увеличените разноски за закупуване на електрическа енергия от свободния пазар, които набъбнаха неведнъж спрямо цените от 2020-2021 година Успоредно с това през миналия регулаторен интервал бяха въведени в употреба доста нови уреди, които изискваха спомагателни разноски – пречиствателни станции, помпени станции и други

Друго съображение за покачването на цените на услугите е заложеното нарастване на работните заплати във ВиК бранша вследствие на подписаното съглашение сред НБС " Водоснабдител " - КНСБ, Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ) и " Български ВиК холдинг " ЕАД. Съгласно съглашението те ще порастват годишно с 15 %.

Трябва да се подчертае, че тази стъпка е безусловно нужна, акцентираха от КЕВР. През последните години възнагражденията на ВиК експертите изостанаха трагично във връзка с растящата междинна работна заплата и все още те са измежду най-ниските в страната.

" Справедливо е да се означи, че ВиК секторът се развива неравномерно на територията на страната и повода за това са другите условия, в които обособените сдружения оперират – брой на потребителите, географски условия, дължина на ВиК мрежата и други Ръководствата на избрани ВиК оператори демонстрират по-голяма разпоредителност в търсенето на решения за повишение на успеваемостта - обезпечаване на съществени капиталови запаси, реализация на планове по oперативни стратегии, изцяло възстановяване на управническите процеси, внедряване на осведомителни системи, ръководство на водното стопанство, реализацията на ограничения за енергийна успеваемост.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР