Снимка: БГНЕС, архивВойната в Украйна ще бъде частично изместена от

...
Снимка: БГНЕС, архивВойната в Украйна ще бъде частично изместена от
Коментари Харесай

Огнян Минчев: Грешат тези, които си мислят, че Западът ще изостави Украйна заради поредната близкоизточна криза

Снимка: БГНЕС, списък

" Войната в Украйна ще бъде отчасти изместена от фокуса на вниманието, тъй като събитията в Близкия изток са настоящо много по-драматични ", разяснява пред БНР политологът доцент Огнян Минчев.  " Грешат тези, които си мислят, че Западът ще изостави Украйна, увлечени във водовъртежа на следващата близкоизточна рецесия, въпреки тя да е доста рискова и с вероятност, заплашваща да се разшири в целия район и отвън него.Украйна ще си остане съществена грижа на системата за сигурност, която е с център Европа. Изоставянето на Украйна като проблем и спор би означавало залагането на предпоставки в обозримо, краткосрочно и средносрочно бъдеще съветската експанзия да се разшири и във връзка с други зони в централна и източна Европа. Подобни зони към този момент тлеят, изключително на Балканите. Балканите постоянно са били комфортна зона, в която външни ползи могат да влизат за дестабилизация и реализиране на техни лични геополитически цели ", разяснява Огнян Минчев пред БНР.

В изявление за предаването " Преди всички " политологът акцентира, че Балканите не са единствената зона в това отношение и уточни трагичните събития в Южен Кавказ и Нагорни Карабах. Според него опасностите не са отминали. Те не са на дневен ред, само че те не престават да съществуват, означи той.  " Поляризацията още веднъж на два лагера на световните сили в актуалната обстановка води до " подпалване " на геополитическите периферии сред тези два лагера ", добави Минчев.

По думите му, кризата в Близкия изток, както и всички други рецесии по тази геополитическа външна страна, могат да генерират огромни миграционни потоци, а Европа е уязвима. Европа е под опасността от миграционен напън, което е основен проблем на сигурността за България и за континента като цяло, предизвести доцент Минчев. 

" Основните цели на западните политически водачи с визитите в Израел и района са ориентирани към основаване на предпоставки за превъзмогване на рецесията, ръководство на рецесията и неразрешаване на рецесията да се уголемява във все по-мащабен спор в Близкия изток, което избрани сили в района, а и освен в района, биха желали да създадат - да доведат спора до оптимално разгръщане, като по този метод слагат под въпрос геополитическите салда, открити отдавна в района ", разяснява той. 

Политологът направи връзка сред протичащото се и различния план на китайския " Един пояс, веднъж ", който би трябвало да тръгне от Индия, да мине през Близкия изток, в това число Израел, да доближи до крайбрежията на Европа и по този начин да построи различен кулоар, в който е включена и Индия. По думите му, този кулоар се преглежда и от Запада като опция за балансиране на комерсиалната и стратегическа агресия на Китай и на политически групировки и сили, свързани с Китай. Според него случващото се в Близкия изток има и следствието да осуети основаването на подобен кулоар. Ключовият проблем на взаимоотношенията сред Саудитска Арабия и Израел - връзки, които трябваше на процедура да бъдат изгладени, през днешния ден този развой е изправен пред доста съществени провокации, тъй като арабската взаимност се включва тогава, когато има огромен спор сред Ираел и фактори на палестинското население в района, разяснява доцент Минчев. 

Той е безапелационен, че от всичко това на първо място интерес има Иран.  " За тях усилването на съдействието сред Саудитска Арабия и Израел с вектор на Запад е предизвикателство, тъй като е ориентирано против експанзията на иранското геополитическо въздействие в района ". 

Според него най-голямата опасност за районната рецесия е нейното разширяване - да се отворят нови фронтове и по този начин да се сложи под въпрос главната позиция на Израел в района и да се трансформират геополитическите салда през района в световен проект. 

По думите му, Русия се пробва да балансира сред районните фактори. Страната поддържа релативно положителни връзки с Израел, в това време е обичайно политическа сила-гарант на арабските ползи в района, разяснява Огнян Минчев. Русия е основен сътрудник на Иран в района. В тази рецесия не заема безапелационна позиция, макар че тя по скоро е наклонена към позициите на Иран и радикалните арабските ислямски фактори в района ". 

Целия коментар на Огнян Минчев можете да чуете в звуковия файл. 

Инфо: БНР

Следвайте " Гласове " в Телеграм

 


 


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР