След COVID-19 много общини и детски градини предприеха премахването на

...
След COVID-19 много общини и детски градини предприеха премахването на
Коментари Харесай

Проблем ли са пясъчниците за децата и защо на места ги премахват?

След COVID-19 доста общини и детски градини започнаха премахването на пясъчните. Мотивът е, че в тях се завърждат бактерии. Подобни дейности имаше в Благоевград и Пловдив.

„ На мястото на пясъчниците ще бъдат състояние нови занимателни игри, уреди, които отговорят на нормативната разпоредба - вид дама, клатушка, люлка, пързалка”, изясни инж. Даниела Палева от Община Благоевград.

Година по-късно, родители от града наподобява утвърждават раздялата с най-популярното детско оборудване за игра навън.

„ Не съм съгласна да има пясъчник, аз не пребивавам в България, а в Англия, а там няма пясъчници заради повода, че това са вирусоносители. Не би трябвало да ги има. Там доста от кучетата и котките се изхождат, нехигиенично е”, споделят родители пред Нова телевизия.

Междувременно образеца на Благоевград последваха и в цялата област Пловдив, където районната здравна ревизия отстрани пясъчниците от територията на детските градини. С претекста, че носят висок риск от заразни и паразитни заболявания. А дезинфекцията им води до риск от алергии. Предписанието, изясняват от здравната ревизия, нямало отношение към разпространяването на COVID-19. Имало обаче, още един претекст.

„ Децата стоят от самото начало на пясъка и се обездвижват. Една игра на национална топка или нещо друго, е по-добрата опция в сравнение с играта в пясъчника”, счита доктор Цветана Иванова, шеф "Обществено здраве " към РЗИ – Пловдив.

„ Не може да кажем: "Няма, пясъчник, няма проблем! " Каква е гаранцията, че откакто се отстрани пясъчника, децата няма да ровят на всички места другаде и да се заразят със същите неща”, пита Снежка Каратотева от Сдружение "Безопасни детски площадки ".

Снежка е майка на 5 деца, по специалност - архитект на детски площадки. Преди няколко години с други родители, основават съдружие, което си слага за цел да се бори за безвредни детски площадки. А да опазят пясъчниците се трансформира в тяхна идея.

„ Играта в пясъчника развива фината и грубата моторика, въображението, обществените игри, физичните закони”, изяснява тя.

Против правилото "Няма пясъчник, няма проблем ", са и от Националния център по публично здраве и разбори. Специалистите там не утвърждават решението на здравната ревизия в Пловдив. Според техните разбори, всеобщо в пясъчниците не участват чревни паразити, нито пък има замърсяване с тежки метали. Това, което те откриват обаче, са непознати тела, както дърво, пластмаса и стъкло. Както и разнообразни микроорганизми.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР