Шампионът и носител на купата на Бългрия - Лудогорец, спечели

...

Лудогорец е Суперщампион на България след драма срещу ЦСКА 1948

Шампионът и притежател на купата на Бългрия - Лудогорец, завоюва и Суперкупата за 2023 година, откакто на финала във Велико Търново удари ЦСКА 1948 след изпърнение на дузпи - 4:2. Редовното време приключи при тъждество - 1:1.

Сблъсъкът бе повтаряне на финала за купата на България сред двата тима през май 2023, когато орлите победиха в постоянното време с 3:1 на стадион " Васил Левски ".

Трофеят е трети следващ за отбора от Разград, а през предходната година те победиха Левски отново с осъществяване на дузпи.

Разградчани откриха резултата още в 9-ата минута от дузпа, тъкмо изпълнена от Оливие Вердон. Причина за дузпата стана неточност на Реян Даскалов при изнасянето.

Крилото Кайо Видал бе изведен на чиста позиция в наказателното поле, където Джонатан го спъна и Кабаков уточни бялата точка. Вратарят Даниел Наумов можеше да отрази удара му, откакто усети посоката и отби топката, само че тя въпреки всичко влезе във вратата.

В 24-ата минута ЦСКА 1948 сътвори напрежение в няколко минути по-късно. Най-напред Ивайло Чочев стреля, а вратарят Серджио Падт мазета в корнер. След осъществяването на ъгловия удар Талис можеше да изравни, само че топката се огби в гредата.

След това играта продължи уравновесено, а в самия завършек на полувремето Радослав Кирилов пропусна да затвори най-малко с рисков изстрел офанзива на ЦСКА 1948.

В началото на втората част " алените " останаха с човек по-малко, защото Джонатан Перейра фаулира Кайо Видал и Кабаков го изгони. В 62-ата минута обаче ЦСКА 1948 възвърне равенството посредством чудесна композиция след осъществяване на ъглов удар. Топката беше подадена към Ивайло Чочев, който продължи с пета към Пишчевич и сърбинът с мощен изстрел наказа лудогорци.

Пет минути преди края на мача Лудогорец можеше да завоюва мача по много хубав метод, откакто Якуб Пьотровски стреля от близо 30 метра. Мощният му изстрел обаче се отби в горната греда, а при добавката Педро Нареси беше в засада. Само след две минути пропуск направи и Руан Круз, чийто изстрел мина край гредата.

След това се стигна до осъществяване на дузпи, като на първо време Серджио Падт избави при втория опит на ЦСКА 1948 изстрелът на Бирсент Карагарен. После Пьотровски му върна жеста, а при четвъртото осъществяване Реян Даскалов стреля в гредата. Накрая Вердон, който вкара в постоянното време, не сбърка и при петата дузпа.

4:2 Вердон

Лудогорец:  1. Падт, 17. Сон, 26. Сундберг, 24. Вердон, 16. Фон Витри, 30. Нареси, 6. Пьотровски, 88. Неделев, 77. Видал, 37. Текпетей, 9. Дуа

ЦСКА 1948 : 29. Наумов, 2. Джонатан, 23. Виячки, 22. Даскалов, 15. Василев, 28. Пишчевич, 18. Чочев, 7. Талис, 17. Илиев, 10. Кирилов, 20. Вутов

2016 година: не се играе
2017 година: Лудогорец - Ботев (Пловдив)     1:1 в постоянното време, 5:6 след дузпи
2018 година: Лудогорец - Славия             1:0
2019 година: Лудогорец - Локомотив (Пловдив) 2:0
2020 година: Лудогорец - Локомотив (Пловдив) 0:1
2021 година: Лудогорец - ЦСКА         4:0
2022 година: Лудогорец - Левски (София)         2:2 в постоянното време, 4:3 при дузпите
2023 година: Лудогорец - ЦСКА 1948 (Сф)         1:1 в постоянното време, 4:2 при дузпите
Източник: inews.bg