Със законопроекта за БНБ, внесен от Министерския съвет, се цели

...
Със законопроекта за БНБ, внесен от Министерския съвет, се цели
Коментари Харесай

Парламентът прие на първо четене законопроекта за БНБ

Със законопроекта за Българска народна банка, импортиран от Министерския съвет, се цели обезпечаването на правната интеграция на българската централна банка в Евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на страната ни. Предвижда се новият закон за Българска народна банка да влезе в действие от деня, посочен в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България.

От ГЕРБ-СДС, " Продължаваме промяната-Демократична България " и Движение за права и свободи поддържаха законопроекта. Групата на " Възраждане " гласоподава " срещу ". Единадесет депутати от " Българска социалистическа партия за България " също бяха " срещу ", а двама се въздържаха. От " ИТН " седем народни представители се въздържаха, а един гласоподава " срещу ".

Депутатите взеха решение срокът за оферти сред първо и второ четене на законопроекта за Българска народна банка да е пет дни. Предложението направи Венко Сабрутев ( " Продължаваме промяната-Демократична България " ).

Цончо Ганев ( " Възраждане " ) възрази, че не е обикновено да има съкратени периоди сред първо и второ четене по този законопроект и изиска срокът за оферти да е 14 дни.

Дебатите по законопроекта за Българска народна банка започнаха през вчерашния ден, само че тогава не се стигна до гласоподаване поради привършване на пленарното време. Ако законопроектът за Българска народна банка не се одобри, това значи блокиране на присъединението на България към еврозоната, съобщи тогава шефът на Българска народна банка Димитър Радев.

По време на полемиката в Комисията по бюджет и финанси на 11 януари Димитър Радев сподели, че всъщност препоръчаният законопроект съставлява нов правилник на Българска народна банка. Той означи, че законопроектът регламентира фундаментална по своята значимост смяна в паричния режим на страната, който прилагаме през последния повече от четвърт век. Става въпрос за качествено надграждане на мощно рестриктивния режим на паричен съвет и одобряването на паричен суверенитет на страната в границите на споделения паричен суверенитет на Евросистемата. За Българска народна банка това значи възобновяване и развиване на всички функционалности на една пълноценна централна банка при определянето и реализирането на паричната политика - от присъединяване при определянето на лихвените проценти за задачите на паричната политика, през цялостния набор от принадлежности и интервенции на открития пазар, до функционалността на заемодател от последна инстанция, сподели шефът на националната банка.

Радев означи, че при използването на новия закон за Българска народна банка, банката ще получи дял от паричния доход от Евросистемата. След приспадане на оперативните разноски и заделянето на нужните " хранителни запаси ", този доход ще бъде внасян в държавния бюджет, уточни той. В вероятността на дълготрайното участие на страната в еврозоната, приходите, които ще бъдат внасяни от Българска народна банка в държавния бюджет ще бъдат доста по-високи от тези, които исторически Българска народна банка е внасяла досега, тъй като чистият приход от издаването на втората най-важна и най-разпространена международна валута каквато е еврото е забележителен по-голям, в сравнение с е сеньоража от издаването на лв., изясни Радев.

Управителят на Българска народна банка сподели още, че този закон не би трябвало да се преглежда изолирано от съответното европейско законодателство - контракта за действието на Европейски Съюз и устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ЕЦБ). Той също би трябвало да се преглежда и с редица други актове, които регламентират активността на Българска народна банка като Закона за кредитните институции, Закона за платежните услуги и платежните системи и Закона за възобновяване и преструктуриране на кредитни институции и капиталови медиатори.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР