Сапотеките имали 20-дневен календар и всеки ден бил представен от

...
Сапотеките имали 20-дневен календар и всеки ден бил представен от
Коментари Харесай

Кое е твоето животно - тотем според астрологията на сапотеките

Сапотеките имали 20-дневен календар и всеки ден бил показан от друго създание. Всеки сапотек си имал животно, с което го свързвали избрани характерности. Например жабата се характеризирала с почтеност и неприкритост, койотът с зоркост, костенурката-размирник била склонна да нарушава разпоредбите. Бухалът също е едно от свещените животни на сапотеките. Той е огромен врач, спокоен и доблестен.

Традиционно изработвали тези животни като амулети и като играчки за децата. Днес фигурите алебрихес носят по едно и също време традицията и изкуството в изящни творби, които си костват.

РАЗГЛЕДАЙТЕ ТОТЕМИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ

Дизайните са извънредно обичайни, взаимствани от сапотекските руини в Митла, като да вземем за пример фризовете изобразяват талази, планини или изобилие - метафори на тази антична просвета.

От женското дърво копал могат да се вършат фигури с огромни размери. Това дърво е меко и леко за обработка. Мъжкото дърво е по-твърдо, клоните му са по-малки и някак деликатни и се употребява за фигури, които се сглобяват от елементи.

Самото дърворезбоване лишава по месец, а и повече. След това фигурата се оставя са съхне до 10 месеца, според от размера и дебелината ѝ.

Има доктрина, че традицията се породила поради използването на халюциногенни гъби, по този начин присъщи за тази част на Мексико. Провокираното от опиати въображение евентуално се е изразило в тези пъстри дърворезби.

Древните сапотеки разкрили, че като вземат изсушена смола от дърво копал и я нагреят дружно с мед, а по-късно я смесят с багра, цветът се трансформира и по този начин жълтото се трансформира в оранжево, само че към този момент е ослепително и стабилно.

Семената от нар, стрити на прахуляк и поръсени върху розово, го трансформират в зелено, а то, смесено с магента, става морско синьо, сивото може да стане бяло благодарение на цинк. Ферментирала царевична мухъл дава цвят охра.

Традицията на дърворезбоване и изобразяване в Уахака е довела до същинска обсесия колекционерите.

„ Без багаж “ описват за традицията и наследството на сапотеките в нов епизод, тази неделя, от 13 ч. по DIEMA.

тук



Вижте още от пътешествията на „ Без багаж “:

Откъде идват цветните багри в Мексико

Образът на Дева Мария се появява по знамение върху тога

Жертвоприношенията на Теотиуакан

Защо постройките в Мексико Сити потъват

Невидимото в Ангкор Ват

Припомнете си последното премеждие на „ Без багаж “ във видеото:



Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР