С традиционния водосвет на бойните знамена и знамената светини пред

...
С традиционния водосвет на бойните знамена и знамената светини пред
Коментари Харесай

И тази година няма да има военен парад в София за 6 май

С обичайния водосвет на бойните флагове и знамената светини пред Паметника на Незнайния боец в София, само че без боен церемониал, ще бъде маркиран и тази година 6 май - Денят на храбростта и празника на Българската войска.

Тази година няма да има боен церемониал на 6 май, сподели за Българска телеграфна агенция Митко Димитров, шеф на Дирекция „ Връзки с обществеността " в Министерството на защитата.

Ще се състои церемониален водосвет на бойните флагове и знамената светини, който ще стартира в 9:00 ч. пред Паметника на Незнайния боец.

При осъществяването на националния химн ще бъдат създадени 20 артилерийски салюта.

През 2020 година и през 2021 година поради пандемията от COVID-19 нямаше церемониал на Гергьовден, като празникът беше маркиран с прояви, съобразени с противоепидемичните ограничения.

В страната във връзка празника ще има демонстрации на качества на въоръжените ни сили, сподели още Митко Димитров. Военнослужещи от Сухопътните войски ще покажат своите умения на образователния полигон „ Ново село “, от Военновъздушните сили – на летището в Граф Игнатиево. Специалните сили ще показват свои качества на полигона „ Црънча “, а във Варна и в Бургас демонстрации ще покажат военнослужещи от Военноморските ни сили.

На 5 май ще се състои обичайна видеоконферентна връзка с националните командири на контингентите ни зад граница.

Вечерта на 5 май за жителите и гостите на София Представителният отбор на въоръжените сили и Гвардейският духов оркестър ще изнесат празничен концерт в Борисовата градина. По-късно, в 21:00 ч., са планувани и празнични илюминации.

На 6 май, във връзка Деня на храбростта и празника на Българската войска, Администрацията на президента ще отвори порти за жители, искащи да се срещнат с работата на институцията, оповестяват на страницата на президента във Facebook. В 10:00 часа президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще одобряват в кабинетите си първите посетители.

Ден на отворени порти и празнична стратегия на Гергьовден ще има и в Националния военноисторически музей (НВИМ) и филиалите му - Военноморския музей във Варна и Музея на авиацията в Крумово. В НВИМ по традиция за празника на армията афишират свободен вход от 10:00 до 17:00 ч. за непрекъснатата си хронологична и за външната експозиция. Тази година ще може да бъде прегледана и квалифицираната за празника галерия „ Орденът, трансформирал се в мерило на българската смелост “, отдадена на първото основано отличие в следосвобожденската история на България – ордена „ За смелост “.

Празникът на Българската войска е един от най-старите в националния ни календар. Традицията на Гергьовден като воински празник датира още от първите следосвобожденски години. За първи път 6 май се отбелязва като празник на Българската войска, одобрен за Ден на храбростта с декрет 5 от 9 януари 1880 година на княз Александър I. Церемонията е включвала панихида в гарнизоните, поздравления и обяд за кавалерите на ордена " За смелост " - основан с декрет 1 от 1 януари 1880 година на княз Александър I, и лимитирани военни паради.

В годините до 1919 година страната ни има два военни празника. Освен 6 май - Ден на храбростта, се е отбелязвал и Ден на бойната възхвала на 27 ноември в чест на успеха на Българската войска в Сръбско-българската война през 1885 година Тъй като на 27 ноември 1919 година България е принудена да подпише Ньойския кротичък контракт, Денят на бойната възхвала не се е отбелязвал през 20-те години на 20 в. От 1926 година Денят на храбростта и Денят на бойната възхвала се сплотяват в Ден на храбростта и успехите, празнуван в деня на св. Георги Победоносец - 6 май. През 1931 година Денят на храбростта и успехите е разгласен за военен празник на Българската войска, който се отбелязва до 1953 година, когато с Постановление 129 на Министерския съвет от с.г. 23 септември е избран за Ден на Българската национална войска (годишнина от началото на септемврийските протести през 1923 г.). С Постановление 100 на Министерския съвет от 30 май 1991 година 23 август е избран за Празник на Българската войска в чест на успеха през 1877 година на Българското опълчение на връх Шипка по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). С Постановление 15 на Министерския съвет от 27 януари 1993 година до 1998 година 6 май се отбелязва като Празник на Българската войска.

С измененията в Кодекса на труда, признати на 6 май 1998 година от 38-ото Народно заседание, 6 май се отбелязва като Гергьовден, Ден на храбростта и Българската войска.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР