Работещите мъже обикновено заемат по-високи позиции от работещите жени. Само

...
Работещите мъже обикновено заемат по-високи позиции от работещите жени. Само
Коментари Харесай

Жените шефове взимат с 23% по-малко от мъжете

Работещите мъже нормално заемат по-високи позиции от работещите дами. Само една трета (33%) от ръководителите в Европейски Съюз през 2016 година са дами, сочат данните на Евростат. Техният дял не надвишава 50% в нито една от страните членки, като максимален е в Латвия (47%), Полша и Словения (по 41%), Литва, Унгария и Швеция (по 39%), а минимален е в Люксембург (18%), Чехия, Холандия и Гърция (по 25%).

В Европейски Съюз през 2015 година междинната брутна почасова заплата на дамите е била с 16,3% по-малка в сравнение с при мъжете. Жените печелят по-малко от мъжете във всички страни членки, само че разликата в заплащането сред половете варира. Най-големи разлики са следени в Естония (26,9%), Чехия (22,5%), Германия (22%), Австрия (21,7%) и Англия (20,8%). Най-ниска е разликата в заплащането сред дамите и мъжете в Люксембург и Италия (по 5,5%), Румъния (5,8%), Белгия (6,5%) и Полша (7,7%).

Разликата в заплащането на дамите и мъжете не е прецизен измерител на неравенството сред половете, показват обаче от Евростат. Разликата във възнагражденията частично може да се дължи на самостоятелните характерности на работещите мъже и дами (напр. обучение и опит), както и на обстоятелството, че в някои браншове на стопанската система и специалности обичайно работят повече мъже (съответно с по-високи заплати) в сравнение с дами спрямо други браншове и специалности. Освен това поради децата дамите постоянно вършат по-големи взаимни отстъпки с кариерата си - излизането в майчинство се отразява на трудовия стаж, на опцията да заемат по-висок пост и надлежно да получат по-висока заплата.

Освен това 31,8% от дамите работят на ненапълно работно време, до момента в който това се отнася единствено до 8,8% от заетите мъже. Това още веднъж значително е обвързвано с децата, както и с редица специалности, които се упражняват най-вече от дами. Следователно разликата в заплащането е обвързвана с редица културни, правни, обществени и стопански фактори, които надалеч надвишават въпроса за равното възнаграждение за еднакъв труд.

Най-голяма е разликата сред мъжете и дамите в почасовото възнаграждение при ръководителите, сочат данните на Евростат. При сравнението на почасовото възнаграждение за всичките девет класове специалности, дамите са получавали по-малко от мъжете в Европейски Съюз през 2014 година Това се отнася за всички страни членки с доста малко изключения. Най-голяма е разликата в почасовото възнаграждение при ръководителите - с 23% по-ниско при дамите в сравнение с при мъжете. Най-малки са разликите при два от класовете специалности с най-ниски заплати - спомагателен административен личен състав и личен състав, ангажиран с услуги за популацията, търговията и защитата (с 8% по-ниско възнаграждение при дамите спрямо мъжете).

Въпреки огромните разлики в живота на дамите и мъжете те са съвсем еднообразно задоволени от живота, който водят, сочат данните на Евростат. В Европейски Съюз през 2013 година дамите на възраст над 16 години по скалата от 0 до 10 са дали оценка приблизително 7.0 на удовлетвореността си от живота, а мъжете на същата възраст - приблизително 7.1. Важно е да се подчертае обаче, че в България живеят най-нещастните хора в Европейски Съюз. Жените и мъжете в България са дали оценка 4.8 за своята задоволеност от живота. На последващо място, само че със доста по-високи оценки са жителите на Унгария и Португалия, които са дали 6.1 за своята задоволеност от живота. Най-щастливи са във Финландия и Дания с оценки от 8.1.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР