Приказката на приятната изненада Жирона в испанската футболна Ла Лига“

...

Сензацията Жирона покори Барселона и пак е на върха

Приказката на приятната изненада Жирона в испанската футболна „ Ла Лига “ продължи със страхотна победа над първенеца Барселона.

Каталунците изгубиха с 2:4 и то като домакини в среша от XVI кръг, откакто преди този момент бяха отстъпили само от Реал (Мадрид) през сезона.

Благодарение на триумфа си пък „ жирондинците “ изместиха тъкмо „ Белия балет “ от първото място във краткотрайното класиране.

Те са първият тим през акцията, минал границата от 40 точки като към този момент имат 41, с 2 повече от втория Реал и с цели 7 от 4-ия Барса.

Артьом Довбик откри резултата на " Монтжуик " още в 12-ата минута, само че единствено 7 по-късно Роберт Левандовски изравни. Малко преди почивката Мигел Гутиерес още веднъж даде задатък на Жирона, а в 80-ата минута Валери Фернандес го удвои до 3:1.

В началото на добавеното време Илкай Гюндоган върна очакванията на домакините с гол за 2:3, само че в 95-ата минута Кристиан Стуани постави точка на разногласието, оформяйки крайното 4:2.

Гостите започнаха много интензивно в първите минути. Първо Довбик сътвори напрежение за Жул Кунде и завоюва корнер. Последва центриране, след което Давид Лопес опита акробатичен удар, само че не откри очертанията на вратата.

В 12-та минута това даде резултат. Виктор Циганков получи страховит извеждащ пас зад тила на Кристенсен. Украинецът напредна с топката и подаде към своя съотечественик - Артьом Довбик. Нападателят с едно допиране прати топката в гредата, след което тя влетя в мрежата.

Само 7 минути по-късно Барселона изравни. Рафиня центрира от ъглов удар, а Роберт Левандовски направи ужасно придвижване и отскок, с цел да надиграе бранителите и да означи за 1:1.

В средата на полувремето Мигел Гутиерес опита рисков шут към Пеня, само че изстрелът мина на сантиметри от левия непряк дирек.

Само няколко минути по-късно Кансело отговори с удар от дребен ъгъл, само че Газанига се намеси по допустимо най-хубавия метод.

Пет минути преди края на полувремето Жирона още веднъж поведе в резултата. След феномнална многоходова офанзива Мигел Гутиерес се озова на стрелкова позиция и с мощен удар преодоля Иняки Пеня. Така полувремето завърши с задатък за гостите.

Барселона опита да придвижи играта в половината на Жиона още при започване на втората част. Футболистите на Мичел обаче не се тормозиха и последователно съумяха да потушат ранния напън.

Френки де Йонг опита удар от отдалеченост, само че Пауло Газанига доста майсторски избави. В 68-та минута Феран Торес откри Илкай Гюндоган в наказателното поле. Халфът опита фалцов шут, само че топката мина настрана от задачата.

Десет минути преди края Газанига изрита топката към половината на Барселона, а Стуани я смъкна с глава. Последва включване от валери Фернандес, който изпревари Кунде и приключи с съвършен удар в ъгъла - 3:1.

Във втората минута на добавеното време Илкай Гюндоган върна един гол след пас на Феран Торес и даде вяра на домакините, само че тя бе убита в 95-ата от резервата Кристиан Стуани, оформил крайното 4:2.

БАРСЕЛОНА - ЖИРОНА 2:4
0:1 Артьом Довбик (12)
1:1 Роберт Левандовски (19)
1:2 Мигел Гутиерес (40)
1:3 Валери Фернандес (80)
2:3 Илкай Гюндоган (90+2)
2:4 Кристиан Стуани (90+5)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Барселона : 13. Иняки Пеня, 2. Жоао Кансело, 4. Роналд Араухо, 8. Педри, 9. Роберт Левандовски, 11. Рафиня, 14. Жоао Феликс, 15. Андреас Кристенсен, 21. Френки Де Йонг, 22. Илкай Гюндоган, 23. Жул Кунде;

Жирона : 13. Пауло Газанига, 17. Дейли Блинд, 5. Давид Лопес, 25. Ерик Гарсия, 3. Мигел Гутиерес, 14. Алеиш Гарсия, 23. Иван Мартин, 20. Ян Коуто, 8. Виктор Циганков, 16. Савио, 9. Артьом Довбик.