През януари температурите в Северен Кавказ, Южен федерален окръг ще

...
През януари температурите в Северен Кавказ, Южен федерален окръг ще
Коментари Харесай

Иде От Русия, Скоро И В България! Няма Да Повярвате С Какво Време Ще Ни Изненада Тази Зима!

През януари температурите в Северен Кавказ, Южен федерален окръг ще са над климатичните стойности.

През февруари топло ще бъде в южната част на европейската територия на страната ", сподели той в изявление за Росийска газета.

Той означи, че като цяло климатът е станал по-топъл и метеоролозите би трябвало да преразгледат климатичните стандарти.

" Например, съгласно данните за интервала 1961-1990 година за Москва нормата за януари е била минус 9,3 градуса, а за интервала от 1981 до 2010 година новата норма за януари за Москва към този момент е 6,5 градуса под нулата. Това значи, че януари в Москва към този момент е станал съвсем с 3 градуса по-топъл. В същото време зимният връх на студа се измести от януари към февруари - минус 6,7 градуса по отношение на 6,5 през януари ", добавя той.

Киктев отбелязва, че в полярните райони се затопля най-бързо, а температури доста над нормата се чакат на брега на Арктика тази есен и зима. Според него това е наклонността от последните десетилетия. В същото време в югозападната част на Сибир през последните 30 години зимите са станали даже още по-студени.

" По принцип, през днешния ден постоянно се споделя, че освен температурата се покачва в световен мащаб, само че и че времето е станало " нервно ".

Това се показва в по-голяма колебливост на времето, температурни промени, сухи и влажни интервали и увеличение на рисковите събития ", отбелязва ученият.

Според него, не трябва световното стопляне да се възприема неотклонно, т е съществуването му, което е потвърден и настоящ факт, не значи, че всяка последваща година ще бъде по-топла от предходната, а че съществува потвърден дълготраен тренд към стопляне в световен мащаб.

Какво значи за нас на Балканите прогнозата за мека зима в Русия? Почти несъмнено, по-мека зима и у нас.

Циркулационните модели от последните години, демонстрират, че световното стопляне е хвърлило дългия си скиптър надалеч оттатък сърцето на зимата, средата на януари. При нахлувания на леден океански въздух от акваториите към Гренландия, по-топлите от нормалното за минали десетилетия океански води трансформират арктичните въздушни маси по този път толкоз, че даже в ниските елементи на Северна България и даже през Януари (по-голямата част на декември е от дълго време " идея пердута " в това отношение за зимата) температурите не са задоволително ниски, с цел да бъдат преваляванията от сняг. Това се случи неведнъж през последната зима, която беше най-топла от 2007 година насам. " Битката " се води някъде към надморската височина на София, а зимни проявления тези арктично-океански нахлувания имат само в междинните и високи елементи на планините.

Разбира се, това важи при липса на североизточна " поддръжка " от задоволително студени континентални въздушни маси в тила на някой " северозападен " развой. На североизток, в северните континентални елементи на Евразия съвсем постоянно се натрупва задоволително студена въздушна маса със зимни характерности. Точно по тази причина и съветските прогнози са значими за физиономията на идната зима и у нас, без значение дали харесвате голямате северна страна или не.

С малко пресилване може да се твърди, че зимите у нас могат да бъдат близки до тези, останали в предишното, единствено при постоянна доставка на леден въздух, само че не от северозапад, постоянно даже не и от север, а единствено от североизток. Ако и там, заради някаква причина той е непълен по повърхност, разгърнатост и височина, зимите у нас ще бъдат все по-меки или меките зими ще бъдат все по-чести - от 2012 година насам имаме 2 поднормени и цели 5 меки, от които две - доста меки зими.
Източник: bradva.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР