Премиерът Бойко Борисов и заместник-държавният секретар на САЩ Кийт Крач

...
Премиерът Бойко Борисов и заместник-държавният секретар на САЩ Кийт Крач
Коментари Харесай

Борисов е разговарял за ядрена енергетика и 5G със заместник-държавен секретар на САЩ |

Премиерът Бойко Борисов и заместник-държавният секретар на Съединени американски щати Кийт Крач са разговаряли по телефона, като съгласно държавната осведомителна работа двамата са били “единодушни в нуждата от подсилване на дейното двустранно енергийно съдействие. В сряда държавното управление даде мандат на БЕХ да договаря с американски компании за 7-и блок в Козлодуй. През юни тази година американската страна предложи подписването на двустранен Меморандум за стратегическото съдействие в региона на нуклеарната сила за цивилен цели. „ За България нуклеарната енергетика играе значима роля за гарантиране на националната, районна и европейска енергийна сигурност, като в това време дава сила на налични цени и е основен детайл за прекосяване към нисковъглеродна стопанска система “, изтъкнал Борисов.

В хода на диалога сред премиера Борисов и заместник-държавния секретар Крач е разисквана и опцията за усилване на съдействието по
линия на 5G. През януари тази година Европейската комисия разгласява документ със постоянни и всеобхватни ограничения за съгласуван метод на Европейски Съюз към 5G мрежите. По тематиката си сътрудничат Европейският съюз, Съединени американски щати и НАТО, като задачата е намиране на оптимални решения поради значимостта на тематиката в подтекста на
свързаността и сигурността, написа в държавното известие. В документа на Европейски Съюз се споделяше, че националните страни би трябвало да оценят рисковите профили на доставчиците, да ползват съответните ограничавания за доставчиците, считани за високорискови, в това число нужните изключения за основни активи, считани за сериозни и чувствителни (като да вземем за пример главните мрежови функции), и да вкарат тактики за гарантиране на диверсификацията на доставчиците. Още преди година Съединени американски щати лиши китайската компания Huawei, която е съвсем монополист в построяването на 5G мрежите, от опция за непосредствено съдействие с американски компании.

Повод за диалога на Борисов и Крач е самодейността „ Три морета “, която от през днешния ден се ръководи от България. “„ Инициативата „ Три морета “ се развива доста бързо политически и стопански с помощта на поддръжката на Съединени американски щати и ентусиазма на страните-членки. Това демонстрира, че има политическа воля за възстановяване на изискванията за развиване на страните от района “ е декларирал Борисов. Българският министър председател припомнил, че предишния месец държавното управление ни одобри решение да бъдат импортирани 20 милиона евро в капиталовия фонд на Инициативата и назначи народен координатор. „ Желанието ни е да повишим икономическия разцвет освен на страните сред Балтийско, Адриатическо и Черно море, само че и на цяла Европа и предвид на настоящата обстановка, за облекчение на сериозните стопански, финансови и здравни проблеми, породени от пандемията Covid-19 “, изтъкнал в диалога Бойко Борисов.

Борисов организира през днешния ден и видеоконферентна среща с водачите на водещите еврейски организации в Съединени американски щати, която се състоя в границите на 75-ата сесия на Общото заседание на Организация на обединените нации. „ България и Съединени американски щати са съдружници и стратегически сътрудници. Взаимодействието сред двете страни е изключително необятно с наклонност за по- нататъшно задълбочаване както на двустранна основа, по този начин и в границите на НАТО и на съдействието сред Европейски Съюз и Съединени американски щати “, е декларирал Борисов по време на онлайн среща. „ Вие сте мощен съдружник на Съединени американски щати “ – с тези думи пък се обърнали представителите на водещите еврейски организации в Съединени американски щати към българския министър-председател.

Премиерът Борисов даде висока оценка на Стратегическия разговор България-САЩ, чиято първа сесия се състоя на 8 януари 2020 година в София. По думите му по този начин се отваря нова глава и по-високо равнище на съдействие в предпочитаните области от съвместен интерес като сигурността и защитата, енергетиката, търговията и стопанската система. „ Разчитаме на поддръжката на американските еврейски организации за усилване на двустранното търговско-икономическо съдействие и за привличането на нови директни американски вложения в България “, акцентира министър-председателят Борисов. Според него забележителен капацитет за нови двустранни връзки е налице във високотехнологичните браншове като осведомителните и информационните технологии, аутсорсинга, машиностроенето и електрониката.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР