Предпремиерните спектакли на операта Дама Пика“ от П. И. Чайковски

...
Предпремиерните спектакли на операта Дама Пика“ от П. И. Чайковски
Коментари Харесай

Предпремиерните спектакли на операта „Дама Пика“ за 75-годишнината на Варненската опера

Предпремиерните спектакли на операта „ Дама Пика “ от П. И. Чайковски на 15,16 април 2022 слагат началото на юбилейните събития, отдадени на 75-годишнината на Варненската опера (1947-2022), оповестяват от там за Moreto.net. В постановъчния екип влизат именити български създатели, известни с изкуството си на огромната оперна сцена - непрекъснатият посетител диригент на Държавна опера Варна Павел Балев, който с изключение на посетител диригент на Виенската Щатсопера и Опера Цюрих, от тази година е Главен диригент и на Опера Лимож – Франция, непрекъснатият посетител режисьор на Държавна опера Варна Вера Немирова, която по покана на Виенската Щатсопера при започване на тази година възвърне своята режисура от 2007 година на „ Дама Пика “ на нейната сцена, а 3 месеца по-късно във Варна прави напълно нов прочит на творбата.

Сценографията и костюмографията са дело на художника с интернационално портфолио Юлиян Табаков, който в София притегли вниманието с изложбата си „ Портрет на обречен на смърт исполин “.

Хореографията за „ Дама Пика “ носи почерка на Анна Пампулова, доцент доктор в департамент „ Театър “ на Нов български университет, един от най-интересните модерни български хореографи, основала за Варна хореографиите на „ Омагьосани картини “ по музика на Нелко Коларов и на мюзикъла „ Цар Лъв “.

На двете предпремиерни дати 15 и 16 април ще се изявят солистите от двата състава, а премиерата следва на 26 юли в ММФ „ Варненско лято “ и Опера в Летния спектакъл.

„ Дама Пика “ 2022 е третата режисура на това заглавие в историята на Варненската опера. След първата театрална реализация през 1961 година с дир. Емил Главанаков, реж. Николай Николов, худ. Мариана Попова, балетмайстор Фео Мустакова, през 1973 година с трактовката на „ Дама Пика “ се заемат дир. Недялко Недялков, реж. Емил Бошнаков, худ. Константин Радев и двама балетмайстори – Анастас Петров и Калина Богоева. Хорови диригенти на трите версии са надлежно Петко Мечков, Кръстан Мисирков и в този момент Цветан Кръстев.

Енигмата " Дама Пика "
Вдъхновен от едноименната повест на Ал. С. Пушкин, П. И. Чайковски композира „ Дама Пика “ по либрето на брат си Модест Чайковски, във Флоренция през 1890 година единствено за 44 дни. В основата на сюжета се прокрадва британската легенда от XIII век за красивата госпожица, която поради целомъдрието си била обезобразена и прокудена в гората, трансформирала се във магьосница. След нейната гибел, ужасяващият й облик, затрупан с черен воал, се появявал в омагьосано огледало и причинявал полудяването или гибелта на този, който дръзвал да я призове. Но рискът си коствал, тъй като съгласно суеверието при избрани условия вещицата можела да открие тайната на трите карти, които носели изобилно благосъстояние. Любопитна детайлност е, че измежду колодата карти, които в началото служели за гадаене и чак по-късно за игра, Дама Пика е онази карта, която постоянно предсказва неприятен шанс.

В сюжета и интерпретациите по тематиката Пушкин и Чайковски доста се разграничават, още повече, че в операта се засяга и някогашната „ Московска Венера “, известна световна дама и буйна картоиграчка. В повестта мистиката е примесена с подигравка, до момента в който трагедийните нотки в операта са засилени до краен лимит и героите, обвързани в злополучен триъгълник - захласнатият от пристрастеността към благосъстояние Герман, влюбената Лиза и Графинята - Дама Пика, въплъщение на възмездието, умират.

Според Ф. М. Достоевски, повестта на Пушкин е „ връх в изкуството на фантастичното “, операта също се счита за един от върховете в творчеството на Чайковски. Самият композитор е прочувствено повлиян от въздействето на личното си произведение, за което споделя в писмо до брат си: „ Изпитвам на някои места, да вземем за пример, в четвъртата картина, която аранжирах през днешния ден, подобен боязън, смут и шок, че не може да бъде и слушателят да не изпитва най-малко част от това “.

Чайковски е бил прав. Енигмата на неговата „ Дама Пика “ остава ненакърнена от времето.

„ ДАМА ПИКА “

Опера в три дейности (седем картини) от П. И. Чайковски

Либрето Модест Чайковски

Постановъчен екип:

Диригент Павел Балев

Режисьор Вера Немирова

Сценограф и костюмограф Юлиян Табаков

Хореограф Анна Пампулова

Диригент на хора Цветан Крумов

Действащи лица и реализатори ( по азбучен ред)

Герман – Валерий Георгиев, Иван Момиров

Лиза – Димитринка Райчева, Йоана Железчева, Ирина Жекова

Графинята – Бойка Василева, Силвия Ангелова

Княз Елецки – Иво Йорданов, Свилен Николов

Граф Томски/ Златогор – Венцеслав Анастасов, Пламен Димитров

Чекалински – Пламен Райков, Христо Ганевски

Сурин – Гео Чобанов, Евгений Станимиров

Чаплицки – Велин Михайлов, Димитър Илиев

Нарумов – Людмил Петров, Петър Петров

Управител – Владислав Владимиров

Полина/ Миловзор – Даниела Дякова, Михаела Берова

Гувернантка – Вяра Железова, Миглена Страдалска

Маша – Галина Великова, Мария Палматите, Розалия Желязкова

Прилепа – Жана Костова, Лилия Илиева, Мария Павлова

Концертмайстор Анна Фурнаджиева, помощник реж. Димитър Левичаров, пом. реж. Вероника Минкова, корепетитори Руслан Павлов, Соси Чифчиян, Жанета Бенун, Веселина Маринова, Димитър Фурнаджиев, суфльор Димитър Фурнаджиев.

Предпремиера: 15, 16 април 2022, 19.00, Държавна опера Варна

Премиера 26 юли 2022, 21.00, Опера в Летния спектакъл, ММФ „ Варненско лято “ 2022
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР