Предоговаряне на План за възстановяване и устойчивост, който е одобрен

...
Предоговаряне на План за възстановяване и устойчивост, който е одобрен
Коментари Харесай

Леден душ от Брюксел. Тецовете ни изгоряха

Предоговаряне на План за възобновяване и резистентност, който е утвърден и е в осъществяване, може да има единствено при изключителни случаи. Леденият душ пристигна от Европейската комисия в отговор на въпрос от Българска национална телевизия. Държавата, която желае сходно предоговаряне, би трябвало да потвърди, че към този момент не може да извършва целия си проект или част от него заради справедливи условия, се споделя в позицията на Брюксел.

В подобен случай Европейската комисията е подготвена да разиска осъществяването на обособени стадии или цели с страните членки, които към този момент не са постижими заради справедливи условия и би трябвало да бъдат преразгледани. Но това ще изисква и прецизна оценка на всеки един случай поотделно, направена от Еврокомисията дружно със съответната страна.
-->
В четвъртък Народното събрание задължи Министерския съвет (МС) да промени Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ) в частта енергетика. Целта е от проекта да отпадне поетият ангажимент за понижаване на въглеродните излъчвания от произвеждане на електрическа енергия с 40% до края на 2025 година, взимайки изходните равнища от 2019 година. Министерски съвет следва да предприеме такива дейности, с които да подсигурява привеждането на уговорките за декарбонизация в сходство с общоевропейските цели, като се обезпечи работата на централите за въглища без ограничаване най-малко до 2038 година.

При възможни промени, ревизираният проект за възобновяване още веднъж би трябвало да дава отговор на първичните критерии за обособяване на 37% за разноските за климата и нуждата проектът да адресира забележителен набор от характерни за всяка страна рекомендации - в тази ситуация с България характерните рекомендации са свързани с прогресивна декарбонизация на българската стопанска система, напомнят още от Европейска комисия в позицията си.

От Европейска комисия споделят още, че като се има поради, че българският проект беше утвърден едвам през май 2022 година, а множеството проекти на останалите страни бяха утвърдени още през 2021 година, фокусът би трябвало да бъде върху осъществяването на сегашния проект.

Според Брюксел огромните вложения и трансформиращите секторни промени в енергийния бранш в сегашния български проект са изцяло съвместими с задачите на REPowerEU за последователно унищожаване на зависимостта на Европейски Съюз от съветските изкопаеми горива. Българският проект включва понижаване на излъчванията на парникови газове от енергийния бранш с 40% до 2025 година

Тези промени вървят ръка за ръка с значими вложения във възобновими източници и предпазване на сила. Съгласно проекта финансовата поддръжка за екологизиране на енергийния бранш възлиза на над 2 милиарда евро.

От Европейската комисия напомнят, че България е стопанската система на Европейски Съюз, която е с най-висока въглеродна активност и ясните задължения за осъществяване на характерните за страната рекомендации по отношение на декарбонизацията са били решителен детайл за утвърждението на Плана за възобновяване и резистентност. Планът за възобновяване и другите принадлежности на Европейски Съюз способстват с повече от 5 милиарда евро финансова поддръжка за декарбонизацията на българската енергийна система, което води до обективен и почтен преход и подсигурява, че нито един жител не е зарязан, споделят още от Европейска комисия.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР