Посочиха, че вече няма да работят с нито една политическа

...
Посочиха, че вече няма да работят с нито една политическа
Коментари Харесай

„Правосъдие за всеки“ прекрати споразумението с ПП-ДБ, предупреждават за протести

Посочиха, че към този момент няма да работят с нито една политическа мощ

От „ Инициатива Правосъдие за всеки “ - гражданското съдружие, което беше главен сътрудник на ПП-ДБ в региона на правосъдната промяна, приключват съглашението си с десницата. Това стана ясно на конференция на сдружението.

Причината е планът за промени в Конституцията, който ПП-ДБ внесе в Народното събрание, дружно с ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи.

Според представителите на сдружението в плана липсват значимите хрумвания, за които са се разбрали с десните за промени в правораздаването. От „ Правосъдие за всеки “ показаха, че към този момент няма да работят с нито една политическа мощ, и обявиха подготвеност за митинги, в случай че се стигне до реплика на промяна.

Притесненията на сдружението засягат на първо място текстовете в плана, свързани с " тримата огромни " - двамата шефове на висшите съдилища и основният прокурор. Те показаха, че съгласно разбирателството им с десните мандатите на тройката е трябвало да бъдат понижени от 7 на 5 години. Така е записано в плана - само че с добавката, че тримата имат право на още един мандат. На процедура по този начин излиза, че е допустимо един човек да изкара на подобен пост два мандата или общо 10 години, което е повече, в сравнение с Конституцията разрешава даже в този момент.

Активистите показват паниката си по отношение на пълномощията на основния прокурор. Според импортирания в Народното събрание план, откакто Висш съдебен съвет бъде разграничен на съдийски и прокурорски, шефът на държавното обвиняване ще управлява последния. Договорката с десницата е била отпред на прокурорския съвет да бъде министърът на правораздаването. Той обаче в този момент отпада даже като член по право.

От " Правосъдие за всеки " показаха, че съгласно разбора им основният прокурор и отсега нататък ще упражнява методическо управление върху прокуратурите, защото в плана е избран за административен началник на висшата прокуратура. " Да, отпада надзорът за правда. Но това беше концепция на Движение за права и свободи, а не на ПП-ДБ. Методическото управление, въпреки и да го няма записано непосредствено, остава. В момента, в който основният прокурор се трансформира в началник на двете висши прокуратури - касационна и административна, той би трябвало да работи по правила за методическо управление, признати от прокурорския съвет, само че той ще ги задава - във връзка с висшите прокуратури и по повод минимум на апелативните... Това е по-голямо пълномощие, в сравнение с имаше до момента основният прокурор. Шефовете на висшите прокуратури бяха негови заместници. И когато това го гарнираме с правото да управлява прокурорския съвет, неговото въздействие никога не става по-малко ", съобщи Велислав Величков.

От сдружението се притесняват също, че може да се заобиколи условието за публично разискване на предложенията. " Да гледат улицата през вчерашния ден (заради митингите против насилието над дами - бел.ред.) и да си мислят дали пет индивида могат да пишат конституционни промени ", обърна се Величков към политиците.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР