Планинската спасителна служба отправи препоръки как да се предпазим. Основното,

...
Планинската спасителна служба отправи препоръки как да се предпазим. Основното,
Коментари Харесай

Как да се пазим от мълниите? Вижте съветите на планинските спасители

Планинската избавителна работа насочи рекомендации по какъв начин да се предпазим. Основното, което би трябвало да създадем, е да се осведомяваме за прогнозата за времето, да се отървем от всички електрически уреди и метали по нас и да влезем на закрито, сподели шефът на Планинската избавителна работа (ПСС) към Българския Червен кръст (БЧК) Емил Нешев на ексклузивен брифинг.

Какво съставляват мълниите

Мълнията е електрически заряд, който пада от горните пластове на атмосферата към земната повърхнина. Те могат да доближат до един милион волта напрежение, изясни Нешев.

Информирайте се за прогнозата за времето

Най-важното нещо, което би трябвало създадем, е да се осведомяваме за прогнозата за времето. Съвременните технологии разрешават да следим всичко в действително време, изясни Емил Нешев. Той даде образец с Гърция. Там посредством мобилните оператори жителите получават известия, когато се намират в рискова зона, добави шефът на ПСС.

Не оставайте навън

Ако сме в постройка – би трябвало да останем там, в случай че сме в кола – също, а в случай че се намираме на открито, би трябвало да влезем на закрито. Най-голямата заплаха е да стоим навън или до дървета, съобщи Нешев. Той добави, че след отминаване на бурята е мощно целесъобразно да останем най-малко 30 минути на закрито, тъй като една мълния може да се движи до 10 километра в хоризонтална посока. Дори и бурята да е отминала, мълнията може да ни засегне, сподели шефът на ПСС. Друга рекомендация е да се отървем от всичко електронно и железно по нас.

Какво да извършите, когато няма къде да се скриете

Добре е да заемем поза, която е близо до земята. Може да сте клекнали, само че никога ръцете не трябва да опират земята, можете да се хванете за глезените си или коленете, предложи Емил Нешев.

Има ли заплаха, в случай че се намирате в постройка без гръмоотвод

Когато сме в постройка, която има електрическа мрежа и тръбопровод, само че няма гръмоотвод – шансът да има последици за хората в нея, когато я удари гръмотевица е по-малък. Ако обаче няма нито гръмоотвод, нито електрическа апаратура и тръбопровод, тя е надалеч по-опасна, сподели доктор Едмонд Йорданов – доктор към ПСС.

По думите на Емил Нешев повода за по-честите произшествия в последно време, са климатичните промени. В световен мащаб следим климатични промени, добави шефът на ПСС.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР