Независимо дали четете за удоволствие или за да научите нещо,

...
Независимо дали четете за удоволствие или за да научите нещо,
Коментари Харесай

14 световни учени и техните любими научнофантастични книги и филми

Независимо дали четете за наслаждение или с цел да научите нещо, дали сте обожател на художествените или нехудожествените творби, няма спор, че литературата е задоволително богата, с цел да задоволи желанията и на най-капризния четец, написа AzCheta. А на границата сред „ фантастичното “ и „ научното “ – на художествената и нехудожествената литература – стои жанрът на научната фантастика.

Ясно е, че сред просвета и научна фантасика има огромна разлика. От Huffingtonpost обаче считат, че ползата към науката нерядко пламва, провокиран от научно-фантастичните книги и филми. В поддръжка на изказванието, те събират мненията на едни от най-известните имена в науката, с цел да разкрият техните обичани книги и филми от жанра.

Д-р Макс Тегмарк, космолог и професор по физика в Масачузетският софтуерен институт:

“Обожавам „ Permutation City ” на Грег Игън , където изследва какво съставлява самата действителност по подобен метод, че ме остави без думи. Книгата дъхнови личната ми изследователска работа. “

Д-р Джейн Гуудал, приматолог, създател на Института „ Джей Гуудал “ и Посланик на благосклонност на Организация на обединените нации:

„ Животът ми е повлиян най-силно от три книги, които прочетох като дете. „ Историята на лекар Дулитъл “ (Хю Лофтинг) и „ Тарзан, храненикът на маймуните “ (Едгар Бъроуз) въодушевиха желанието ми да пътувам до Африка, да пребивавам с животните и да пиша книги за тях – с цел да схвана повече за това какво се пробват да ни кажат те. „ Чудото на живота “ е дебела книга, която баба ми получи против купони от зърнени закуски. Не беше издание, планувано за деца.

Д-р Темпъл Грандин, създател на „ Мозъкът на аутиста “:

„ Аз съм почитател на Стар Трек … Харесвам най-вече епизода с китовете. Онзи, в който идват на Земята и се дегизират като земляни. Някои от идващите филми не са толкоз положителни. Прекаляват със специфичните резултати. “

Д-р Сет Шостак, старши астроном и началник на самодейността за търсене на извънземен разсъдък SETI:

Станислав Лем написа къс роман през 80-те години, „ Голем XIV ” . Използвам я за информация всякога, когато някой ме попита по какъв начин ще наподобяват извънземните. Не, те не са ниски, плешиви или сивкави хора – те са интелигентни машини. И макар че Лем не приказва за извънземни в описа си, аз считам, че, в случай че в миналото засечем каквито и да било извънземни, те най-вероятно ще са претърпяли преход от органически мозък към кибернетичен церебелум (малък мозък). Любимият ми приказен филм е изрично първата акомодация по „ Война на Световете “ на Хърбърт Уелс, излязла през 1953г. “

Д-р Крис Стрингер, антрополог в Националния исторически музей в Лондон:

”Бразилия ” – чудноват, изпълнен по едно и също време с комизъм и смут филм, цялостен с дребни елементи за различните светове, основани от Тери Гилиъм. И не на последно място – с Майкъл Палин, необикновен в ролята си на добър човек, трансфорат в изтезател от системата. “

Д-р Джак Хорнър, палеонтолог в Държавния университет в щата Монтана и съветник на филмите за Джурасик Парк:

Джурасик Парк ми е обичан, тъй като палеонтологът Алън Грант споделя нещата, които аз бих споделил, в случай че не беше филм! И връщането на динозаврите е цел. “

Д-р Адам Рийс, астрофизик в Университета „ Джон Хопкинс “:

„ Като върл астрофизик избирам научната фантастика, която чета, да бъде реалистична. Имам си предписание за такива обстановки – измисли си идея, която има някаква научна основа и историята ти би трябвало да следва следствията от тази идея. Ето няколко, които аз одобрявам – „ Контакт “ на Карл Сейгън, „ Фонтаните на Рая “, „ Краят на детството “ и „ Песните на далечната земя “ на Артър Кларк, „ Марсиански Хроники “ и „ 451 градуса по Фаренхайт “ на Рей Бредбъри, поредицата за „ Фондацията “ на Айзък Азимов, сагата за „ Silo ” на Хю Хауи, „ Сблъсък “ на Стивън Кинг, „ Хълмът Уотършип “ на Ричард Адамс, „ Денят на Трифидите “ на Джон Уиндъм . “

Д-р Стивън Строгац, професор по математика в Университета в Корнел:

„ Щамът Андромеда “ ме сграбчи с първото изречение: „ Мъж с бинокъл. “ „ Колос: Проектът Форбин “ ме ужаси, тъй като го гледах през очите на дете, видяло края на Студената война. И, както всички останали, към момента се пробвам да разнищя края на кино лентата „ 2001: Космическа Одисея “ („ Одисея в Космоса “). “

Д-р Айниса Рамирес, експерт по материалите и създател на „ Футболът на Нютон “:

Притча за Сеяча “ на Октавия Бътлър ме накара да спра и да се замисля, тъй като разказва бъдещето по в действителност реален метод. „ Междузвездни войни “ ме развълнува напълно и ме накара да допускам, че всичко е допустимо. Че всички сме герои от вътрешната страна. “

Д-р Марио Ливио, астрофизик в Space Telescope Science Institute на NASA (научният институт, който ръководи телескопа Хъбъл):

„ Книгите, които най-вече ме очароваха като дете, бяха тези на Жул Верн. По-специално „ Осемдесет дни към света “, „ Пътешествие до центъра на земята “ и „ Двадесет хиляди левги под водата “ . Що се отнася до филми, помня, че бях ужасно впечатлен от „ 2001: Космическа авантюра “, „ Д-р Стрейнджлав “ и „ Близки срещи от третия тип “.

Олимпия ЛеПойнт, ракетен инженер и създател на „ Матафобия “:

„ Един от обичаните ми фантастични филми е „ Гравитация “ със Сандра Бълок. Като експерт по ракетите, невероятните образни резултати и чувството за придвижване в триизмерно пространство ме оставиха безмълвна. Освен това съм признателна на продуцентите и създателите, че избраха жена за ролята на астронавт.

Също по този начин одобрявам „ Завръщане в бъдещето “ с Майкъл Фокс. Пътуването във времето беше позната тематика още преди 1985, само че концепцията за машина със земна двигателна сила от колата на ДеЛореан е повода да се занимавам с аерокосмическо инженерство. “

Д-р Даниел Лий, биолог и създател в „ Scientific American “:

”Дюн “ – остарялата версия със Стинг. Обожавам кино лентата и внушенията му за империализма, запазването на околната среда и обществената правдивост.

Д-р Майкъл Шермер, теоретичен историк и създател на списанието „ Skeptic ”:



„ Любимият ми научно-фантастичен филм е „ Денят, в който Земята спря да се върти “ от 1951. Той e християнска притча, в която извънземно на име Клаату (който се подвизава на Земята под името господин Карпентър) смъмря земляните, тъй като употребяват оръжия за нуклеарно заличаване и ги предизвестява, че до момента в който не се отърват от тях, няма да им бъде разрешено да се причислят към планетарното общество. “

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР