Не бих казала, че бюджетът е революционен. Могат да се

...
Не бих казала, че бюджетът е революционен. Могат да се
Коментари Харесай

Експерти с коментар за бюджет 2022 и дали ще има пенсионери под линията на бедност

Не бих споделила, че бюджетът е революционен. Могат да се виждат някои стъпки за това по какъв начин да се усъвършенства положението на някои групи, има и утежняване на част от уязвимите групи Взимаме от едни уязвими групи, с цел да дадем на други уязвими групи. Това не е добра обществена политика. Твърде амбициозна е поръчката никой да не остане под линията на беднотия. Toва съобщи в ефира на Нова телевизия икономическият консултант от КТ “Подкрепа: Ваня Григорова.

“Например, политиката за общественото включване е редуцирана с 300 млн. по отношение на миналата година и се вижда, че тези пари са отишли в политиката за хората с увреждания. Това значи, че взимаме пари от едни уязвими групи, с цел да отидат при други”. изясни Григорова.

Според основен икономист на Института за пазарна стопанска система Лъчезар Богданов казусът е дефицитът, който още веднъж е над 3%.

“Икономическите индикаторите сочат, че резултатът от пандемията на макро равнище е преодолян и чакаме бърз напредък, за какво тогава не се получава стесняване на дефицита”, попита Богданов.

“Интересният въпрос е какво ще стане, когато пристигна юни-юли. Някои от съдружните сътрудници споделиха, че тогава ще предложат промени, напомни още той.

Спрямо минималната работна заплата у нас, която е увеличена на 710 лева, специалистите имат различия.

“Трябва нещо да отключи един интервал на бърз стопански напредък. Ние от Института за пазарна стопанска система предложихме да насърчим вложенията, нарастването на приходите, данъчен тласък за вложенията на облагите, по-ниски осигуровки, на 5млрд по-висок приход в българските семейства и премия за тези работодатели, които вдигнат приходите. Това е нещо, което може да отключи този бърз растеж”, разясни Богданов.

Икономистът от КТ “Подкрепа” обаче отвърна концепцията за понижаване на осигурителните вноски.

“В момента нямаме средства, с цел да плащаме това, което плащаме. Половината от парите за пенсии идват от държавния бюджет, а не от осигурителни вноски. Ако се одобри това, което предлага Институтът за пазарна стопанска система, това значи да понижим на половина пенсиите, тъй като няма да има средства за тях”, съобщи Ваня Григорова.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР