Най-добрият български състезател по Ендуро Теодор Кабакчиев (Extreme Racing, KTM)

...

Кабакчиев оглави класирането на Enduro-X Alba Damascena въпреки падане в навигацията

Най-добрият български играч по Ендуро Теодор Кабакчиев (Extreme Racing, KTM) оглави класирането на клас „ Профи “ след първия ден на Enduro-X Alba Damascena – 9-и кръг от Републиканския шампионат в зрелищната дисциплинираност. Надпреварата се организира в региона на Етнографски комплекс „ Дамасцена “ край Казанлък. Организатори са локалните мотоклубове Севтополис и Дамасцена Алба, съдружие BG-X Enduro Championship и Българската федерация по мотоциклетизъм, а стартовият лист наброява 83-ма състезатели, които мерят сили в класовете „ Профи “, „ Стандарт “, „ Експерт “, „ Сеньори “, „ АТВ “ и „ Жени “.
Enduro-X Alba Damascena започва извънредно забавно с напълно по GPS навигация по предизвикателни трасета, прокарани майсторски от уредниците из южните живописни скатове на Стара планина.

Пилотите в клас „ Профи “ трябваше да изминат близо 80 километров трак с разнородни естествени трудности, които се оказаха не чак толкоз лесни. Кабакчиев поведе от старта със солидна преднина, само че половин час по-късно падна. Състезателят на МК Боляри Димитър Митов – Гришата (KTM) спря да му помогне да излезе от пропаста и да извади мотора. След това двамата продължиха без проблем надпреварата, като габровецът пресече първи финалната линия за общо време 3:39:57.9 часа. Втори приключи Искрен Генов (WINBET Hard Riders, Gas Gas) с време 4:14.27.2 часа, следван от Митов с време 4:50:04.4 часа.

С много мощна конкуренция от 24 водачи и към 63 километров трак трябваше да се оправят състезатеите в клас „ Експерт “, където първи до финала през вчерашния ден стигна Атанас Ангелов (WINBET Hard Riders, КТМ) – 2:38.19 часа, следван, следван от съотборниците си Филип Наумов (Gas gas) – 2:44.29.8 часа и Михаил Митов (KTM) – 2:53:02.6 часа.

При „ Сеньорите “ битката за купата в РШЕ става още по-жестока, защото през вчерашния ден 25-те точки с общо време 2:59:26.3 часа и първо място сграбчи Габриел Тотев (Extreme Racing, KTM), а Стоян Пачарозов (WINBET Hard Riders, KTM) стана втори на единствено 27.2 секунди разлика. Трети финишира Момчил Генов (Gas gas) с 16:02.8 минути пасив.

В клас „ Стандарт “ водач без изненада е Александър Попминчев (Дамасцена Алба АСК, Husqvarna) с време 1:46:50.8 часа, следван от Генади Илиев (Hard Enduro Pleven, KTM), който финишира след него с 18:34.3 минути разлика и Десислав Василев (Extreme Racing, KTM) – 26:06.8 минути разлика.

При дамите Ина Джамбазова (МК Боляри, КТМ) преодоля първа дистанцията за 3:15:19.9 часа, следвана от съотборничките си Зорница Тодорова (Husqvarna, +34:48.8 минути) и Мария Луиза – Раева (KTM, +1:03:24.2 часа).

При АТВ-тата водачът в генералното класиране за шампионата Емил Комаровски нямаше никакви проблеми с трасето и финишира първи за 02:39:11 часа. Късметът обаче не беше на страната на Рени Христова (4x4 Adventure, KTM), която поради проблем със съединителя от самото начало се забави доста и финишира трета, на 1:33:32.4 след Красимир Колев (4x4 Adventure, Honda), който остана на 1:32:58.1 часа от първия.

Enduro-X Alba Damascena продължава през днешния ден със зрелищен ендурокрос, като трасето е раположено тъкмо пред етнографски комплекс „ Дамасцена “, а стартът е в 10.00 часа.