Националният отбор на Турция спечели петото издание на Волейболната лига

...

Турция спечели Волейболната лига на нациите при жените

Националният тим на Турция завоюва петото издание на Волейболната лига на нациите при дамите.

Във финала, който се игра в Арлингтън, щата Тексас, туркините надиграха отбора на Китай с 3:1 (25:22, 22:25, 25:19, 25:16).

В първите два гейма и двата тима успяваха да създадат дълги точкови серии, с които си разменяха непрекъснато водачеството в резултата. Това разумно докара и до делба на геймовете при еднакъв резултат в тях от по 25:22.

Турция обаче стабилизира играта си в отбрана в третия гейм, в който съумя да поведе с 16:9 точки. Китайките не бяха в положение да извърнат и отстъпиха с 19:25.

В четвъртия гейм Китай поведе с 6:3 точки, само че южните ни съседки дадоха отговор със серия от 11:2, след която поведоха с 14:8 и павираха пътя си към крайния триумф.

FİLENİN SULTANLARI 2023 FIVB MİLLETLER LİGİ ŞAMPİYONU!️‍
— Türkiye Voleybol Federasyonu (@TVForgtr)

Най-резултатна за победителките бе Мелиса Варгас. Диагоналът на Фенербахче приключи с 26 точки. Еда Ердем и Ебрар Каракурт прибавиха по 12 точки за водения от Даниеле Сантарели отбор на Турция. За Китай Ли Инин завърши с 21 точки.

За триумфа си в шампионата Турция получи чек от 1 милион $. До момента най-хубавото достижение на отбора във Волейболната лига на нациите бе финалът през 2018 година. За китайките това бе първо присъединяване в мача за купата, като през 2018 и 2019 година отборът стигна до бронзовите медали.

На трето място тази година остана съставът на Полша, който в дребния край надви над домакините от Съединени американски щати с 3:2 (25:15, 16:25, 25:19, 18:25, 17:15) гейма. Полякините водеха с 5:1 точки в тайбрека, само че трябваше да отразят два мачбола преди да стигнат до триумф със 17:15 в решителната част.