На братята Кирил и Георги Домусчиеви все пак вероятно няма

...
На братята Кирил и Георги Домусчиеви все пак вероятно няма
Коментари Харесай

Домусчиеви на съд за над 52 млн. лв. заради неспазена сделка за БМФ

На братята Кирил и Георги Домусчиеви въпреки всичко евентуално няма да им се размине многомилионната наказателна клауза за неспазване на поетите през 2008 година задължения при приватизацията на Параходство " Български морски флот " (БМФ). Става дума за опазване на тонажа на корабите, за бройка на личния състав и за повишение на заплатите им до края на 2018 година, когато изтича десетгодишният надзор върху осъществяването на изискванията по договорката.

Дружеството " Кей Джи Маритайм Шипинг ", притежавано от " Адванс Пропъртис " на Домусчиеви, което държи 70 на 100 от БМФ, е било санкционирано поради тези нарушавания с над 52 млн. лева през септември 2019 година от Агенцията за обществените предприятия и надзор (АППК), в каквато се преобразува през октомври Агенцията за приватизация. Санкцията за 52 252 446 лева обаче не е била платена в законово открития период и заради тази причина ведомството планува да заведе до дни иск против " Кей Джи Маритайм Шипинг " пред Арбитражния съд на Българската търговско-промишлена палата, оповестиха от АППК пред Mediapool.

Предисторията

Точно тази глоба се пробваха да избегнат през 2016 година Домусчиеви, когато желаеха от Арбитражния съд на БТПП да се произнесе по разногласието им с приватизационната организация за смяна на приватизационния контракт. Решението бе в интерес на притежателя на БМФ, само че създаваше предпоставки за несъблюдение и на редица други приватизационни контракти, измежду които и този за раздържавянането на " Булгартабак ", чиито цигарени заводи на процедура към този момент не работят, въпреки да не е минал 10-годишния наложителен интервал на работа.

След скандал в ръководещата коалиция и намесата на някогашния вицепремиер Валери Симеонов, решението в интерес на БМФ, което по тогавашни оценки щеше да им спести над 58 млн. лева санкция, бе обжалвано пред Върховния касационен съд. Той върна делото в БТПП за ново разглеждане и арбитражът приключи производството си по проблема тъй като внезапно откри, че няма подготвеност да го преглежда.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР