Българската асоциация за туризъм с писмо до президента и премиера

...
Българската асоциация за туризъм с писмо до президента и премиера
Коментари Харесай

Летният сезон стартира с недостиг на 70 000 работници

Българската асоциация за туризъм с писмо до президента и премиера за незабавно решение на казуса с издаването на работни визи

Летният сезон по Българското Черноморие публично е открит, само че множеството хотели са застрашени да останат без личен състав и да не отворят поради казуса с издаването на работни визи за чиновници от страни отвън Европейския съюз. Това съобщи за TravelNews Ивелин Кичуков, ръководител на Българската асоциация за туризъм (БАТ). Според него обстановката към този момент е отчайваща. „ Администрацията е абдикирала, а летният сезон към този момент стартира.

Представителите на туристическия бизнес, с цел да оцелеят, са подали документи за хиляди служащи от трети страни, от които се нуждаят, само че за жалост те не могат да идват в България, защото не е основана нужната организация за обработка на документите “, разяснява Кичуков.

Според него, макар обещанията от страна на страната интензивно да се ангажира в решаването на казуса с издаването на работните визи посредством разширение на ресурсите в Министерството на външните работи и дипломатическите представителства, към момента не са подхванати никакви ограничения.

В момента туристическият бранш се нуждае от над 70 000 служащи (в съпоставяне с предходната година, когато беше към 50 000), от които почти 25 000 са за област Бургас и 20 000 за област Варна, демонстрират данните на БАТ.

БАТ е изпратила незабавно писмо до премиера, президента, външно министерство и други институции с молба въпросът да бъде решен в най-кратки периоди.

„ Нашата страна не дава опция на хората да дойдат и да работят тук поради българската администрация, която не е в положение да провежда процеса по издаването на визи. Ние, представителите на туристическия бранш в страната, се обръщаме към институциите за особено внимание върху сериозноста на този проблем, с който се сблъскваме, обвързван с невъзможността чиновници от трети страни да получат работни визи “, написа в писмото.

БАТ упорства незабавно да бъдат опростени процедурите за издаване на работни визи, да се обезпечат спомагателни работни места в българските посолства, както и да се подхващат други ефикасни ограничения, като командироване на чиновници от Министерство на външните работи, които биха подкрепили туристическия бранш в нашата страна, разгласи Ивелин Кичуков.

Визовият център в Узбекистан съвсем месец не дава опцията за  записване на дати за подаване на заявление за виза. Неговата електронна система на 10 дни дава алтернатива единствено за интервал от няколко часа за записване на час за подаване на заявление за виза. Ако някой има шанс да уцели този времеви диапазон, то той би имал късмет да получи дата след към 20 дни, в която занапред да подаде документи за виза, като интервалът за обработка лишава още 30 дни. На процедура това значи, че късметлиите, които съумеят да стигнат до стадий „ подаване на заявление за виза “, биха могли да дойдат едвам през втората половина на летния сезон, което е пагубно, изясни Кичуков.

Процедурата за приемане на виза „ Д “, която е за сезонна претовареност до 9 месеца и единно позволение за работа и престояване до 3 години, е три месеца. Тази процедура е освен за сезонните служащи в туристическия отрасъл, само че и за тези, които работят в предприятията от другите браншове в стопанската система.
 „ Много от нашите сътрудници започнаха процедурата за приемане на позволение за работа на чужденци от трети страни още през месец декември, като за интервал от повече от 6 месеца не им идват чиновниците на работа поради административните процедури и неразрешени проблеми на администрацията “, сподели Ивелин Кичуков.

Положението е още по-тежко за искащи да работят в България от Киргизстан, Непал, Индия и Бангладеш.

В посолството в Индия записването на час за подаване на заявки за виза „ Ц “ и виза „ Д “ е напълно закрита до месеч декември с предлог, че са получили огромен брой заявки, които не могат да бъдат обработени заради липса на личен състав. Само консулът и един единствен помощник обслужват страни с милиардно население, което довежда до огромно закъснение и периоди от 3 до 6 месеца за издаване на виза.

В бранш „ Туризъм “ се следи недостиг на работна мощ, който от ден на ден оказва негативно влияние върху подготовката и старта на туристическия сезон, а и освен за него. Бизнесът в България, изключително в туристическия бранш, разчита главно на служащи от трети страни. Липсата на квалифицирани фрагменти в туризма от ден на ден заплашва устойчивостта на компаниите в този бранш и води освен до понижаване на размера на услугите, които могат да се предложат на туристите, само че и до директни финансови загуби и банкрути на предприятията, както и до отрицателен имидж на страната като туристическа дестинация.

В прилежаща Гърция свободните работни места в туристическия бранш са над 150 000, само че там процедурите по издаване на работни визи са доста бързи и улеснени, което ги прави и желани за служащите, разяснява Ивелин Кичуков.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР