Музиката, в нейното безкрайно многообразие през вековете, отново звучи в

...
Музиката, в нейното безкрайно многообразие през вековете, отново звучи в
Коментари Харесай

Мартин Пантелеев и неговите три музи: цигулката, диригентската палка и музикалното перо

Музиката, в нейното безпределно разнообразие през вековете, още веднъж звучи в националния ефир в осъществяване на българските майстори-музиканти. В своето издание на 14 май 2021 година, предаването „ Български реализатори “ на стратегия „ Христо Ботев “ ви среща с един от представителите на огромната и обичана българска цигулкова фамилия Ешкенази – това е цигуларят, диригентът и композиторът Мартин Пантелеев.

Роден на 10 май 1976 година в София, той от ранна детска възраст е запленен от звука на цигулката, която звучи целодневно в дома му в ръцете на неговия по-голям брат – известният през днешния ден виртуоз Веско Пантелеев - Ешкенази.


Неговият изпълнителски гений не остава неусетен и на деветгодишна възраст той е поканен от проф. Влади Симеонов за концертмайстор на младежката филхармония „ Пионер “, с която сред 1985-86 година концертира в Италия, Гърция, Бразилия и Русия. Именно тогава, по думите на самия Мартин Пантелеев, у него пламва искрата на любовта му към изкуството на дирижирането.

В Националната музикална академия Мартин Пантелеев учи цигулка при проф. Йосиф Радионов, а също по този начин диригентство и комбинация: негови преподаватели са учен Васил Арнаудов, проф. Пламен Джуров и проф. Александър Текелиев. Завършва и майсторските класове на проф. Захар Брон в Хамбург и проф. Ифра Нийман в Майнц и Лондон.

 От 1999 година Пантелеев концертира с влиятелната „ Филхармония на нациите “, учредена от Ленард Бърнстейн и Юстус Франц като концертмайстор и втори диригент. С този състав гастролира с над 1000 концерта в Европа, Азия и Съединените щати, като, наред с открития обичаен репертоар на оркестъра, показва и своите симфонични опуси. През 2004 година дебютира на пулта и на Софийската филхармония, след което е поканен за основен гост-диригент, а през сезон 2011-12 е и основен диригент на състава. Като диригент Мартин Пантелеев работи с над 30 международни оркестри, измежду които са: Берлинските симфоници, Английския камерен оркестър, Камерния оркестър на Концертгебау, Нидерландски симфоничен оркестър, симфоничния оркестър на Шлезвиг–Холщайн, Nordwestdeutsche Philharmonie, симфоничния оркестър на град Лече (Италия) и други Изявява се в фамозните концертни зали на Кралския Концертгебау в Амстердам, Берлинската филхармония, Голямата зала на Московската консерватория, взе участие на фестивалите „ Rheingau Musik Festival “, „ MDR Musiksommer “ и „ Шлезвиг Холщайн “. След сполучливото му турне със Софийски фестивален оркестър в Съединени американски щати през 2008 година, той още веднъж гостува там през 2011 година, като реализира турне в 18 града с филхармонията на Кейптаун (Южна Африка), като с това става първият в историята диригент, гастролирал с африкански оркестър отвън Африка.

Като композитор Мартин Пантелеев твори най-вече в крупните музикални форми на симфоничния род, а негови творби са изпълнявани в Съединени американски щати, Англия, Германия, Италия, Китай, Южна Африка, Северна Македония и България.

Освен разказът на Мартин Пантелеев за неговия житейски и креативен път, в предаването звучи и музика в негова интерпретация като солов реализатор и диригент: произведения от Бах, Хендел, Моцарт, Изаи, Динеку, Пипков, както и авторска музика.

Бъдете с нас на 14 май от 23 часа на вълните на националната стратегия „ Христо Ботев “ – времето за ценителите на българското изпълнителско изкуство.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР