Министерството на правосъдието през последните 3 години е забавило разглеждането

...
Министерството на правосъдието през последните 3 години е забавило разглеждането
Коментари Харесай

Възраждане: Министерството на правосъдието системно бави преписки по заявления за българско гражданство, извън законовите срокове

Министерството на правораздаването през последните 3 години е забавило разглеждането на над 40 000 преписки по подадени заявки за българско поданство, а срокът за разглеждането на една кореспонденция в Министерството е бил приблизително 2 години. Налице е нарушаване на периода за разглеждането на преписките с над два пъти над посочения деветмесечен период в член 35, ал.1 от Закона за българското поданство.

Това излиза наяве от писмен отговор от министъра на правораздаването до народния представител от “Възраждане ” Петър Петров, по реда на парламентарния надзор, по отношение на идното разискване на второ гласоподаване на импортирания от третата политическа мощ Законопроект за промени в Закона за българското поданство.  

 Посочено е също по този начин в предоставената информация, че приблизително на година се подават към 20 000 заявки за българско поданство, като към 90 % от подадените за последните 3 години над 63 000 заявки за натурализация са на съображение български генезис. Административният уред на дирекция „ Българско поданство “, обаче явно е некадърен да се оправи с този размер от преписки и заради това се е образувало едно голямо струпване на забавени преписки, което лавинообразно продължава. През 2021 година са били прегледани едвам малко над 10 000 преписки, през 2022г. – 13 000 преписки и едвам през актуалната година са разгледали 23 000 преписки за българско поданство.

“С това закъснение са нарушени и законовите периоди за разглеждането на всяка кореспонденция, които са 12 месеца за молба по обща натурализация и 9 месеца за молба на съображение български генезис. Оправданията от страна на министъра в неговият писмен отговор, че инспекцията на документите на заявителите отнемала много време и по тази причина се бавело разглеждането на преписките, е несериозно и не е извинително, според законовите разпореждания. За подобен голям брой, забавени досега преписки – 40 000 – които биват обсъждани приблизително за интервал от към две години, най-малкото, Министерството би могло да изиска назначението на повече чиновници в дирекция „ Българско поданство “ или да предложи законодателни промени, които да създадат по този начин, че да не се нарушават законовите периоди за тяхното разглеждане. Все повече заявители ще почнат да упражняват правото си да изискат от съда, след приключването на 9-месечния период за изговаряне, да задължи Министерството на правораздаването да се произнесе по техните заявки. А негативите от сходни правосъдни каузи за забавени преписки ще са единствено и само за страната и българските данъкоплатци. ”, разяснява юрист Петър Петров от “Възраждане ”.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР