Министерският съвет одобри проект на нов Закон за несъстоятелност на

...
Министерският съвет одобри проект на нов Закон за несъстоятелност на
Коментари Харесай

Кабинетът одобри закон за личния фалит

Министерският съвет утвърди план на нов Закон за неплатежоспособност на физическите лица, станал известен в годините обратно като закон за персоналния банкрут. Той е част от общото законодателство, изисквано от Европейската комисия, с цел да получи България парите по Плана за възобновяване и резистентност. Сред постъпилите по законопроекта мнения е и това на Световната банка, в което се приветства въвеждането на новата правна уредба, акцентирайки, че множеството детайли в нея подхождат на най-хубавите практики.

Сега се предлага правна уредба, която да запълни празнотата в националното законодателство и да уреди производството по неплатежоспособност на физическите лица в сходство с публичните упования, условията на актовете на Европейския съюз и особеностите на националната правна система, се показва в претекстовете на кабинета.

Няма страна в Европейски Съюз и няма развита страна, в която да няма законова наредба на персоналния банкрут. България прекомерно дълго остана без подобен закон “, разяснява служебният министър на правораздаването Крум Зарков.

Действащото законодателство не позволява физически лица, които са в несъстоятелност, да бъдат оповестени в неплатежоспособност. Поради тази причина неплатежоспособните длъжници са подложени на съществени ограничавания, стрес и терзания от финансовите усложнения и упованията на кредиторите, като изключително уязвими са добросъвестните длъжници.

Тези лица са изпаднали в несъстоятелност заради неподходящи събития отвън техните предвиждания и надзор – краткотрайна или трайна загуба на продуктивност, здравословни проблеми, разлъка в фамилията, загуба на работа или имущество и други, написа още в претекстовете.

Само добросъвестни длъжници ще могат да желаят формиране на произвеждане, в случай че желаят да удовлетворят всички свои кредитори и вследствие на това да бъдат освободени от непогасените отговорности. А безкористен е оня дебитор, който поема отговорности, съгласно своето имуществено положение и приходи, и който със своите дейности не поврежда съзнателно или заради немарливост ползите на своите кредитори “, сподели още Зарков.

Законът урежда изискванията и реда за осъществяване на произвеждане по неплатежоспособност на физическите лица, в което да бъдат задоволени вземанията на всички кредитори. То е напълно непринудено, образува се по искане на добросъвестния дебитор и цели заслужено угаждане на неговите кредитори. В производството са обезпечени гаранции за облекчаване на виталните потребности на длъжника посредством установяване на прехрана от най-малко една минимална работна заплата, както и избрана несеквестируемост на имуществото му. В производството се заплащат единствено елементарни такси, а останалите разходи са дължими в планувани от закона случаи.

Уредена е опция за погасяване на отговорностите на добросъвестния дебитор след приключване на 3-годишен период от одобрение на проекта за погасяване или разказа на имуществото му, в случай че той е заплатил разноските и е удовлетворил най-малко отчасти вземанията на кредиторите. Ако добросъвестният дебитор няма секвестируемо имущество, погасяването на отговорностите може да настъпи след приключване на 10-годишен период. Основанията за погасяване на отговорностите се откриват от съда.
Ако обявата е била забавна и потребна за Вас, не пропускайте да ни последвате в обществените мрежи Фейсбук, LinkedIn, Twitter и Instagram, както и да се запишете за E-mail бюлетина ни.
За вести, свързани с екологично, обществено и корпоративно ръководство (ESG), посетете профилирания уебсайт ESGnews.bg.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР