Сигурността в Еквадор се развали, тъй като наркокартелите експлоатират банановата индустрия за доставка на кокаин

...
Местоположението на Еквадор все повече го поставя в сливането на
Коментари Харесай

Местоположението на Еквадор все повече го поставя в сливането на две световни сделки: банани и кокаин< /p>От РЕГИНА ГАРСИЯ КАНО Associated Press, 4 септември 2023 г., 00:21 ч.

ГУАЯКИЛ, Еквадор -- Мъжете се разхождат през тучна плантация между мекото тихоокеанско крайбрежие на Еквадор и величествения му Анди, отрязващи стотици чепки зелени банани от стенещи растения, два пъти по-високи от тях.

Работници теглят гроздовете до поточна линия, където бананите се измиват, претеглят и залепват със стикери за европейски купувачи. Собственикът Франклин Торес следи цялата дейност през последната сутрин, за да се увери, че плодовете отговарят на международните стандарти за красота - и още по-важното, че са опаковани за пратка без кокаин.

Торес е свръхбдителен, защото Еквадор все повече се слива между две глобални сделки: банани и кокаин.

Южноамериканската страна е най-големият износител на банани в света, доставяйки около 6,5 милиона метрични тона (7,2 тона) годишно по море. Той също така е вклинен между най-големите производители на кокаин в света, Перу и Колумбия, и наркотрафикантите намират контейнери, пълни с банани, идеалното средство за контрабанда на техния продукт.

Трафиканти на наркотици' проникването в индустрията, която е отговорна за около 30% от световните банани, допринесе за безпрецедентно насилие в тази някога мирна нация. Стрелбите, убийствата, отвличанията и изнудванията са станали част от ежедневието, особено в тихоокеанския пристанищен град и център за доставка на банани Гуаякил.

„Това е отговорност на всеки: човекът, който го транспортира, човекът, който го купува, човекът, който го консумира“, казва продавачът Далия Чанг, 59, който цял живот пребивава в Гуаякил, за търговията с кокаин. „Всички те споделят отговорността. Те съсипаха страната ни.“

Страната, която не е голям производител на кокаин, беше особено раздразнена, когато кандидат за президент, известен с твърдата си позиция срещу организираната престъпност и корупция — Фернадо Вилависенсио — беше смъртоносно прострелян в края на предизборен митинг на 9 август. Той обвини еквадорската банда Лос Чонерос и нейния задържан лидер, когото той свърза с мексиканския картел Синалоа, че са заплашвали него и предизборния му екип дни преди убийството.

В в допълнение към близостта му до производството на кокаин, картели от Мексико, Колумбия и Балканите са се установили в Еквадор, защото използва щатския долар и има слаби закони и институции, заедно с мрежа от отдавна установени банди като Los Choneros, които са нетърпеливи за работа .

Властите казват, че Еквадор също е спечелил известност в световната търговия с кокаин след политическите промени в Колумбия през последното десетилетие. Полетата с кокаинов храст в Колумбия се приближават по-близо до границата с Еквадор поради разпадането на престъпни групировки след демобилизирането през 2016 г. на бунтовническата група Революционни въоръжени сили на Колумбия, по-известна с испанския си акроним FARC.

Рекордните 2304 метрични тона кокаин са произведени през 2021 г. по света, най-вече в Колумбия, Перу и Боливия. През тази година близо една трета от кокаина, конфискуван от митническите власти в Западна и Централна Европа, идва от Еквадор, двойно повече от отчетеното количество през 2018 г., според доклад на ООН, цитиращ данни от Световната митническа организация. Големите арести на наркотици зачестиха и през последния месец европейските власти направиха рекордни арести, след като инспектираха контейнери, превозващи банани от Еквадор.

Властите на 25 авг. обяви най-голямото теглене на кокаин в Испания досега: 9,5 метрични тона, скрити сред картонени кутии с банани от Еквадор в хладилен контейнер. Холандски служители също направиха най-голямата конфискация на кокаин в страната си миналия месец - близо 8 метрични тона - в контейнер с еквадорски банани. Властите в Гърция и Италия също обявиха конфискации на кокаин, скрит в еквадорски банани тази година.

Бананите, насочени към Европа, се пакетират в плантации, натоварени в камиони, които ги транспортират до складове в и около Гуаякил и прехвърлени в морски контейнери, закарани до пристанище на района.

След това корабите се насочват на североизток към Панамския канал, пресичат Карибско море и отиват на изток през Атлантика.

Съзнателно или не, производителите на банани, износителите, корабните корпорации, пристанищните оператори, частните охранителни компании, митническите агенти, служителите в селското стопанство, полицията и купувачите предлагат възможности, които трафикантите на наркотици са използвали.

Някои трафиканти са създали фиктивни компании, за да имитират законни износители на банани, докато други са придобили законен бизнес, включително плантации. Те са открили компании, готови да бъдат съучастници в трафика. Те също са плащали, заплашвали са или са отвличали шофьори на камиони и други работници, за да помогнат за вкарването на кокаин в пратките.

Други трафиканти корумпират или сплашват полиция, митнически агенти, охранители и пристанищните работници да помагат при — или да игнорират — манипулирането на контейнери на пристанищата.

Трафикът на наркотици е допринесъл за броя на насилствените смъртни случаи в Еквадор, който се е удвоил спрямо 2021 г. до 2022 г., когато 4600 умират, най-много регистрирани някога за една година. Страната е на път отново да счупи годишния рекорд, като през първата половина на 2023 г. са отчетени 3568 насилствени смъртни случая.

В Гуаякил, където морските корабни контейнери са част от пейзажа, хората живеят в страх тези дни. Пешеходците не смеят да извадят телефоните си от джобовете си. Смесените магазини имат метални решетки от пода до тавана, които не позволяват на клиентите да влизат от тротоара. Ресторантите, преживели пандемията, затварят рано.

Заедно с нарастването на убийствата, количеството кокаин, задържано в пристанищата на страната, също се е увеличило, достигайки 77,4 метрични тона последно година. Това е повече от три пъти повече от конфискуваното през 2020 г.

Генерал от националната полиция Пабло Рамирес, национален директор на еквадорските разследвания за борба с наркотиците, приписа промяната на увеличената контрабанда , а не по-добро правоприлагане.

Полицейските данни показват също, че от общия брой за миналата година рекордните 47,5 метрични тона кокаин са открити в пратки с банани, въпреки че износът на плодове спадна с 6,4% в сравнение с 2021 г.

Понастоящем не повече от 30% от контейнерите се проверяват в еквадорските пристанища, процес, който се извършва ръчно или с кучета, надушващи наркотици. Правителството на президента Гилермо Ласо казва, че иска да използва скенери върху цели контейнери. Дванадесет от тези машини трябваше вече да работят, но Рамирес каза, че това все още не се е случило.

Рамирес каза, че очаква всички пристанища да имат работещи скенери до средата на 2024 г. Той каза, че две пристанища са тествали скенерите, за да изгладят вътрешните процедури и да обучат хората, които ще работят с машините.

Операторът на най-голямото пристанище в Гуаякил, Contecon Guayaquil S.A. отхвърли исканията на Associated Press за интервю и достъп до пристанището, за да види съществуващите процедури за сигурност. В отговор на писмени въпроси относно мерките, говорителката Александра Пачеко каза в изявление, че операторът е сключил споразумение с Националната полиция през 2022 г., наред с други неща, за да „засили операциите в пристанището“. Тя добави, че операторът планира да похарчи около 15 милиона долара за скенерите. изложен на трафик в сравнение с износа на други стоки поради обема на контейнерите, които използва.

„Именно заради бананите има толкова много пристанища“, каза Идалго. „Отваря пътища към други експортни продукти.“

Той обясни, че износителите харчат около 100 милиона долара годишно за мерки за сигурност, които включват камери за наблюдение в плантации, GPS мониторинг на камиони и идентифициране на сухопътни маршрути, които изискват полицейски патрули, за да държат престъпниците далеч.

Въпреки това, някои износители са обвинени, че са съучастници или са пряко замесени в трафика на кокаин.

Торес, собственикът на плантацията, би искал този тип износител да бъде изгонен от индустрията. Но няма регулация, която да може да се използва за отнемане на разрешението на компания за износ на банани, когато бизнесът е обвързан многократно с трафик на наркотици.

„Толкова много ме притеснява, “, каза Торес. „Моите хора работят с банани, те не работят с лекарства. Това е водещ продукт, най-добрият в света и е жалко да го видим опетнен по този начин.“

Източник: abcnews.go.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР