Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса имат много тежки

...
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса имат много тежки
Коментари Харесай

Проф. Ганчев: Единственият инструмент за забавянето на коронавируса е забавянето на растежа

Мерките за ограничение на разпространяването на ковид имат доста тежки последствия върху световната стопанска система. Оказа се, че единственият инструмент за забавянето на ковид е забавянето на икономическия напредък под формата на ограничавания за работната мощ, избрани мероприятия и някои браншове на стопанската система.
Това сподели проф. Ганчо Ганчев, макроикономист, учител в ЮЗУ, ппред Bloomberg TV Bulgaria.

Той разяснява, че забавянето на растежа е инструмент за битка против ковид. " Това е фундаменталната причина за всички разтърсвания на световната стопанска система ", добави Ганчев.

" Ако ограниченията доведат до спад на болесттите, допустимо е да става дума за краткотрайна криза, като в края на годината международната стопанска система да се възвърне. Ако се наложи по-продължително налагане на тези ограничения, тогава рецесията ще е по-дълга и рецесията може да се придвижи в други браншове на стопанската система ".

Според него Европейската централна банка се намира в извънредно сложна обстановка, защото мандатът на институцията не ѝ дава на процедура принадлежности и права да противодейства на подобен вид рецесии.

" ЕЦБ на процедура не съблюдава това предписание и тя се пробва да оказва помощ и на действителна стопанска система, само че това се прави в лимитирани размери. Сега ЕЦБ одобри нов пакет за изкупуване на скъпи бумаги в размер на 120 милиарда евро и облекчение на рефинансирането на комерсиалните банки, с цел да се подкрепи дребният и междинният бизнес, който е изключително уязвим в тази рецесия ".

В Европейски Съюз би трябвало да има по-голяма съгласуваност във връзка с ограниченията.

„ Би трябвало да има облекчение на фискалните политики, в това число и краткотрайно спиране на маастрихтските критерии, които допускат дефицитите да са под 3% “.

Той счита, че в случай че ситуацията в секторите на туризма и превоза в България продължи да се утежнява, ще се наложи промяна на бюджета.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР