Кой вярваше през 80-те, че българин ще вземе Златна топка“?Имаме

...
Кой вярваше през 80-те, че българин ще вземе Златна топка“?Имаме
Коментари Харесай

Кралев: Спортните съоръжения на Витоша ще останат за столичани и след Олимпиадата

Кой вярваше през 80-те, че българин ще вземе „ Златна топка “?

Имаме напълно действителни шансове да получим домакинство на Зимните юношески олимпийски игри през 2024 година. Това сподели министърът на младежта и спорта Красен Кралев пред Би Ти Ви. Той разяснява, че в случай че не бъде основана опция да се сменят лифтовите уреди на Витоша, България няма да кандидатства за домакинство на Олимпиадата. „ Спортните уреди на Витоша ще останат в завещание за столичани, с цел да могат всеки ден да вървят на планината и да употребяват лифта “, сподели Кралев.

„ В момента водим срещи с специалистите в Лозана, с цел да се откри какви са нашите задължения и кои дисциплини ще одобряваме, в случай че спечелим семейството “, сподели той. Кралев съобщи, че младежките олимпийски игри не са като главните Олимпийски игри, където всички дисциплини са наложителни.

В края на 80-те години каква щеше да бъде реакцията на въпроса дали българин може да завоюва „ Златна топка “ или България да вземе медали от Световно състезание? Почти същата, каквато е сега по отношение на това дали България може да кандидатства за домакинство на Световното по футбол през 2030 година Това сподели министърът. По думите му, борбата ще е доста сложна, тъй като конкуренцията за домакинство на най-популярното състезание е жестока. Той посочи мощния знак, който се дава от балканските страни, които към този момент декларират ясно и изрично, че ще работят дружно по тази кандидатура. „ Политически и стопански ще пазиме общите си ползи на Балканите. Длъжни сме да опитаме “, съобщи Кралев. По думите му е имало съвещания и сондажи по време на срещата на министрите на Съвета на Европа в Грузия за това по какъв начин одобряват страните от Балканите сходни хрумвания, след което предлагането е било дефинирано от премиера Ципрас.

Според Красен Кралев инвестицията за домакинство на Мондиала не е непотребна или прекомерно огромна. „ Единственото нещо, което би трябвало да се направи е да се влага в 2 или 3 стадиона. Имаме нужната инфраструктура - имаме летища, автомагистрали, доста хотели, безусловно всичко. До 2030 година има доста време за подготовка “, акцентира спортният министър. По думите му, проектите за нов народен стадион би трябвало да се трансформират, тъй като минималното условие е да разполага с потенциал не от 30 000, а от 40 000 души. Според министър Кралев Националният стадион може да бъде наведен във тип за към 30 милиона. „ Трябва да се покрие напълно, да се модернизира, да се отстрани лекоатлетическата писта и да стане единствено трева, тъй че да дава отговор на стандартите за Световно състезание по футбол “, сподели той.

Министър Кралев акцентира, че инвестицията в тези игрища си заслужава, тъй като даже в случай че не успеем с кандидатурата за Световното, тези игрища ще се употребяват за конгреси и надпревари. „ Всяка инвестиция в спортно оборудване си коства парите, тъй като става въпрос за здравето на българите, става въпрос за развиването на спорта. Освен това новите игрища ще се стопанисват от някой футболен тим. Примерно в Бургас няма добър стадион, в Пловдив също. Това са два от най-големите градове в България, които умерено могат да бъдат притежатели на едно от тези уреди “, съобщи министърът на младежта и спорта. Красен Кралев изясни, че предстоят срещи с министрите на Румъния, Гърция и Сърбия, които да беседват с футболните централи във всяка една страна, с цел да се откри действителният порядък на нужните вложения. По думите му, ще се употребяват подготвени модели, употребявани от други страни при сходни обстановки, с цел да бъдем оптимално ефикасни в подготовката.

Имаме напълно действителни шансове да получим домакинство на Зимните юношески олимпийски игри през 2024 година, сподели още министърът на младежта и спорта Красен Кралев. Той разяснява, че в случай че не бъде основана опция да се сменят лифтовите уреди на Витоша, България няма да кандидатства за домакинство на Олимпиадата. „ Спортните уреди на Витоша ще останат в завещание за столичани, с цел да могат всеки ден да вървят на планината и да употребяват лифта “, сподели Кралев.

„ В момента водим срещи с специалистите в Лозана, с цел да се откри какви са нашите задължения и кои дисциплини ще одобряваме, в случай че спечелим семейството “, сподели той. Кралев съобщи, че младежките олимпийски игри не са като главните Олимпийски игри, където всички дисциплини са наложителни.

Красен Кралев бе безапелационен, че не може да се разяснява, че предлаганите промени в Плана за ръководство на Витоша ще отстранен рестриктивните мерки във всички зони на планината. Кралев изясни, че Министерство на младежта и спорта (ММС) е изпратило иницииращо писмо до Министерство на околната среда и водите, на база на заключенията на работната група. В писмото се споделя, че би трябвало несъответствията в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Плана за ръководство на Витоша да бъдат отстранени, с цел да могат да се изградят стълбове за лифтови уреди. Спортният министър разяснява, че задачата на основаната междуведомствена работна група е била да се види къде са проблемите. Проблемът с настоящия План за ръководство на парк Витоша е, че позволява замяна на лифтове, само, в случай че новите уреди имат тъкмо същите параметри като старите. Според Закон за устройство на територията, с цел да се смени бетонирания дирек, би трябвало позволение за градеж. В същото време Планът не разрешава строителство. Експертите на Столична община са достигнали до същото умозаключение – че без смяна в Плана за ръководство, няма по какъв начин да бъдат осъвременени оборудванията.

Министър Кралев бе безапелационен, че Витоша не може да се съпоставя с Пирин или с Боровец. На въпрос на Антон Хекимян по какъв начин по този начин е сменен лифтът на Мартинови поляни на Боровец, а на Витоша не може, Кралев отговори: „ Боровец не е естествен парк. Там няма проект за ръководство, който да не разрешава строителството. Земята не е обществена държавна благосъстоятелност, процедурите са доста по-леки. Тук имаме различен режим “. Красен Кралев прикани проблемите към Пирин да не се трансферират на Витоша, тъй като се получава деформиране на информацията.

Според него главната задача на институциите е да убедят хората, че няма да има злоупотреби. „ Цялата процедура е ангажимент на Министерство на околната среда и водите. След формалното искане за смяна от ММС, Министерство на околната среда и водите би трябвало да свика върховен екологичен съвет, който да разиска препоръчаните промени. След това се прави капиталов план, който също се утвърждава.

Окончателните промени в Плана би трябвало да бъдат одобрени с решение на Министерски съвет. Не може просто на някого да му хрумне и да стартира да строи. Има доста инстанции, през които би трябвало да се мине “, разяснява още Красен Кралев.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР