Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата.

...
Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата.
Коментари Харесай

Даниел Вълчев: Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата

Колкото и органа да създадем, няма по какъв начин да заобиколим прокуратурата. Ако това е концепцията, няма да се получи

Това съобщи в предаването "Политически НЕкоректно " по проф. Даниел Вълчев, декан на юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски ", някогашен вицепремиер и министър на образованието.

Според него във връзка с премисляната промяна на КПКОНПИ би трябвало да се направи спор дали да има подобен орган, "който е с квази репресивни благоприятни условия, въпреки и следен от съда ", или желаеме да го създадем в интерес на жителите - "ще остане лицето Х с необяснимото си имущество, ще го обложим, само че в подмяна на тона няма да има заплаха някой от нас да пострада от това нещо ".

По думите му в България има задоволително структури с проверяващи функционалности - полиция, данъчни, митнически, ДАНС. Никой сега не дебатира по въпроса дали е хубаво да има профилирано правораздаване, уточни юристът и изясни:

"Коя от двете несгоди ние ще би трябвало да изберем - то да е свръх централизирано, каквото е сега, и демонстрира дефекти. Другата е - когато го разхвърляш по окръжните съдилища - заплахата е прокурорът, съдията и нарушителят да си приказват. Това беше и една от огромните рецензии тогава към България и се реагира по този метод. Т.е. ние се връщаме почти преди 8-9 години, без още веднъж да създадем всъщност диспути ".

Проф. Вълчев разяснява като предстоящо решението на Конституционния съд, че правосъдният министър може да прави номинации за основен прокурор и ръководители на двете висши съдилища, затова може - при съществуване на законови учредения за това - да желае и тяхното премахване.

"За мен не е имало подозрение, че министърът на правораздаването би могъл да прави това. Доколко Висш съдебен съвет би откликнал на такова искане - това е напълно различен въпрос. И едното е добре, и другото е добре. Защото концепцията за разделяне на управляващите е не да има някакви органи, които да са изцяло самостоятелни едни от други, а е таман противоположното ".

Той цитира изтъкнатия правист проф. Стефан Баламезов, съгласно който властта е една, тя е единна и правилото не води към концепцията за разделяне, а по скоро за разграничаване и съвместен надзор сред управляващите.

"Няма нищо неприятно в това изпълнителната власт да слага проблеми, в това число свързани с лични назначения в правосъдната власт, както няма и нищо неприятно правосъдната власт - в лицето на Върховен административен съд - да анулира актове на държавното управление. Въпросът е да не се бъркат една с друга, когато става дума за съответни решения ", разяснява още проф. Вълчев.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР