Изследването Раждаемост и репродуктивно поведение“ има за цел да подпомогне

...
Изследването Раждаемост и репродуктивно поведение“ има за цел да подпомогне
Коментари Харесай

НСИ: 63.3% от българите смятат, че семейството трябва да има две деца

Изследването " Раждаемост и репродуктивно държание “ има за цел да подкрепи създаването на подобаваща демографска и обществена политика посредством изясняване на репродуктивните идеали и проблеми на лицата в репродуктивна възраст; проучване на желанията, бъдещите проекти и очаквания; държанието на мъжа или дамата, както и взаимоотношенията сред тях по отношение на раждането и развъждането на децата, оповестиха от Национален статистически институт.

В изследването са обхванати всички дами на възраст 15 - 49 години и всички мъже на възраст 15 - 59 години, които живеят всекидневно в 7 386 инцидентно определени жилища. Успешно интервюирани са 4 368 лица в посочените възрастови групи.

Резултатите от изследванията, провеждани през последните десетилетия, демонстрират, че двудетният модел на фамилията е пожеланият от хората в репродуктивна възраст у нас. И през 2021 година преобладаващата част от мъжете и дамите считат, че фамилията би трябвало да има две деца – 63.3%. Този дял обаче е доста по-нисък спрямо 2011 година, когато за 75.3% от популацията в изследваните възрастови групи идеалът за семейство е включвал две деца.

На второ място в разпределението е мнението, че фамилията би трябвало да има три деца (17.1%), следвано от семейство с едно дете (7.9%). През 2021 година 9.4% от лицата в репродуктивна възраст не могат да преценяват какъв брой деца би трябвало да има фамилията в България. Многодетният модел на семейство с четири и повече деца е приоритет за 2.0% от хората.

Промяната в репродуктивния блян на мъжете и дамите в България през последните двадесет години е в положителна посока, като се има поради, че:

- усилва се делът на хората, съгласно които фамилията би трябвало да има три деца – от 11.8% през 2001 година на 17.1% през 2021 година;

- повече от два пъти понижава делът на мъжете и дамите с блян за семейство с едно де-те – от 19.8% до 7.9%;

- доста понижава делът на лицата, които смятат, че фамилията не би трябвало да има деца – от 3.2% до 0.3% през 2021 година.

Репродуктивните идеали на мъжете и дамите съвсем не се разграничават. Двудетният модел на фамилията е еднообразно желан и от двата пола (по 63.3%). Незначителна е разликата във връзка с идеала за едно дете в семейство – 7.8% от мъжете и 8.1% от дамите. Жените по-често показват мнение, че фамилията би трябвало да има три деца (18.5%), до момента в който измежду мъжете по-голям е делът на тези, които не могат да преценяват какъв брой деца би трябвало да има фамилията (10.4%).

Възрастта на лицата не оказва значително въздействие при подредбата на идеалния брой деца. Две деца са идеалът за семейство за 62.1% от младите на възраст 15 – 29 години, за 62.9% от хората на 30 – 44 години, както и за 64.7% от тези в края на репродуктивната си възраст. Сред младите по-голям е делът на тези, съгласно които фамилията би трябвало да има едно дете (9.1%), до момента в който измежду лицата над 45 години той е 6.9%. Лицата до 29-годишна възраст по-често дават отговор, че не могат да преценяват (11.2%) спрямо останалите две възрастови групи, за които този дял е надлежно 8.7 и 8.9%.

По-силно изразени са разликите в репродуктивните идеали според от степента на обучение, макар че двудетният модел на фамилията е водещ във всички оценени групи. Докато измежду високообразованите лица делът му не се разграничава значително от общото за страната, то единствено 41.9% от лицата с начално или по-ниско обучение считат, че фамилията би трябвало да има две деца. Сред по-ниско образованите лица по-големи са дяловете на тези, за които репродуктивният блян е многодетно семейство. Значителни са разликите във връзка с отговора " Четири и повече деца “, който е посочен от 14.3% от лицата с начално или по-ниско обучение и единствено от 1.4% от тези със приблизително и 1.8% от лицата с висше обучение.

Интерес съставлява разпределението на лицата според от етническата им група. Водещият двудетен модел на семейство е блян за 64.3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61.7%, и за доста по-малка част от ромите (52.0%). Относителният дял на лицата, които считат, че фамилията би трябвало да има едно дете, е подобен за самоопределилите се като българи (8.0%), турци (8.3%) и представителите на други етноси (8.1%). Почти два пъти по-малък е той обаче измежду ромите – 4.8%. Репродуктивните идеали на ромите доста по-често включват три (22.8%) и четири и повече деца (11.2%) спрямо останалите етноси.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР