Искам да ви поздравя за разработените приоритети. Те в голяма

...
Искам да ви поздравя за разработените приоритети. Те в голяма
Коментари Харесай

Румен Радев към бизнеса: Вие имате основна роля за справянето с инфлацията и спекулата

Искам да ви поздравя за създадените цели. Те в огромна степен съответстват със устрема на Президентството. Виждаме един блян България да бъде по-отворена, с цел да се даде един подтик към развиването на страната. Стремежът на служебното държавно управление е страната ни да не остава в периферията на Европа. Това съобщи президентът Румен Радев преди срещата си с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели.

По отношение на участието ни в еврозоната, президентът акцентира, че се стремим да наваксаме забавянето и да се оправим с инфлацията. По думите му бизнесът има съществена роля за оправянето с инфлацията. „ Трябва да се дадат механизми и модели, които да не доведат до намаление на виталния стандарт на българите “, сподели той.

 

Позицията на Европейската комисия (ЕК) беше, че България ще получи негативен отговор, в случай че страната ни изиска прелиминарен конвергентен отчет, изясни Радев по време на срещата.

Ако служебното държавно управление имаше воля, можеше да изиска нов конвергентен отчет, съобщи предходната седмица съпредседателят на Продължаваме Промяната Асен Василев. В него инфлацията би била замерена от април 2022 година до април 2023 година. Така страната ни може да извърши този механически аршин, защото ще се вземе поради понижението на инфлацията през първите три месеца на 2023 година по отношение на същия интервал на 2022 година, сподели още той.

Ако бъде получен отрицателен отчет, това значи отражение върху кредитния рейтинг на България, недобър капиталов имидж на страната, а след това ще рефлектира и върху бизнеса, изясни президентът.

„ Трябва да се мисли освен за ПВУ, би трябвало да се вземат бързи и съответни решения, за това по какъв начин да бъдат разпределени вярно европейските средства. Трябва да се мисли по-всеобхватно и стратегически “, прикани Румен Радев.

 

" Това, което сега открива при многочислените инспекции служебното държавно управление, не е по никакъв начин радостно и ние би трябвало да забележим, несъмнено, силата на една пазарна стопанска система. Аз не съм последовател на така наречен " тавани ", тъй като това е в прорез с духа на пазарната стопанска система. Виждаме и какво става с страни, които вкараха ценови тавани. В момента инфлацията е над 25%, само че има редица обезпокоителни фактори от тези инспекции. Предстои служебното държавно управление да излезе в една подробна конференция да даде повече данни, само че аз мисля, че страната е дебитор на българския производител, изключително на хранителни артикули, " изясни президентът.

„ По отношение на свързаността, България не употребява пълноценно своето стратегическо състояние. България би трябвало да се отвори към света и да се възползва от своето географско състояние “, счита президентът. Той добави, че това е било коментирано по време на срещата му с президентът на Турция Реджеп Ердоган.

„ Сред най-важните цели са приемането ни в еврозоната. Има подготвеност за присъединението ни. Малко сме разочаровани от оповестеното от Министерство на финансите, че няма да се присъединим на 1 януари. По отношението на приемането ни в Шенген непрекъснато ни се натяква, че в България върховенството на правото не е на нужното равнище, че корупцията не се бори съществени и задълбочено “, съобщи ръководителят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Той изрази недоволството си от бездействието на две институции в България – Агенцията за защита на конкуренцията и Агенция за отбрана на потребителите по отношение на инфлацията. По думите му те не са задоволително дейни и не си правят работата. „ Не виждаме никакво придвижване във връзка с разпоредбите, по които са основани. Затова призоваваме да се стартират изследвания дали няма картелни съглашения “.

“Диалогът, който имаме със служебния кабинет е доста добър. Резултатите са на разположение - българската стопанска система се развива добре, при инфлация под 17%, растежът на заплатите е 18% и е най-голям в Европейски Съюз. Няма безработица. За това спомогна структурата на българската стопанска система и конкурентните цени на електрическата енергия ", разгласи ръководителят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Той акцентира, че несигурността е световна.

„ Затова бяха подхванати ограничения за компенсиране на бизнеса поради високите цени на тока. Тези ограничения, обаче са единствено за първите три месеца на годината. За второто тримесечие имаме неустановеност за бизнеса “, уточни Велев.

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в  и !

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР