Институтът за пътна безопасност представи доклад относно пътен тунел "Железница",

...
Институтът за пътна безопасност представи доклад относно пътен тунел "Железница",
Коментари Харесай

Доклад на ИПБ: Тунел Железница - предсрочно завършен, но неизползваем заради свлачища  

Институтът за пътна сигурност показа отчет по отношение на пътен тунел "Железница ", откакто извърши на място инспекция на него и оборудванията към него, които са част от строителството на лот 3. 1 от Автомагистрала "Струма ".

На 10 август ИПБ е открил, че тунелът е изпълнен предварително и е изцяло подготвен за въвеждане в употреба.

Двете тръби на тунела са общо над 4 км и са част от градежа на лот 3. 1 от Автомагистрала "Струма ". Съоръжението е с всички нужни системи за енергоефективно осветяване, вентилация, видеонаблюдение, пожароизвестяване, умна система за ръководство на трафика, спешни SOS кабини, електронна система за надзор на достъпа и т. н. Изграден е и обслужващ тунелен път при южния портал на тунела откъм град Симитли, площадка за хеликоптер, два моста над Суха река, които са надлежно 108 м и 18 м, подпорна стена и други, означават от Института.

Две доста съществени мостови уреди са построени и към северния вход на тунел "Железница ", с което се добавя картината на всичко, което инспектира ИПБ, добавя се в отчета.

Останалите действия се правят в оповестените периоди

От ИПБ прецизират, че всичко това е издигнато за година и половина от изпълнителя с европейски пари по стратегия "Транспорт и транспортна инфраструктура ".

Към днешна дата обаче всички тези уреди бездействат и не са въведени в употреба заради две свлачища, които се намират от двете страни на тунела. От Института акцентират, че за свлачищата се знае повече от година и половина, само че досега не са подхванати никакви ограничения за тяхното подсилване, с цел да може да се вкарат в употреба тунел "Железница " и всички останали уреди.

"Оказва се, че за година и половина строителите са построили най-дългия тунел в България, построили са четири мостови уреди, хеликоптерна площадка, обслужващ тунелен път и подпорни стени, а държавните институции в лицето на някогашните управления на Министерство на регионалното развитие и АПИ не могат да укрепят за същия период две свлачища ", обобщават от ИПБ.

Те показват, че "този фарс се разиграва заради пазарлъци за комисиони, към които се стремят длъжностни лица от някогашните управления на Министерство на регионалното развитие и АПИ ".

Пускат едното платно на тунел "Железница " през септемвриОБНОВЕНА
Пускат едното платно на тунел "Железница " през септември

Премиерът инспектира на място строителните действия

Отбелязва се, че към днешна дата от бившето управление на АПИ не са подхванати никакви дейности, с цел да стартират укрепителните действия на свлачищата, макар дадената поръчка за това през февруари от Гроздан Караджов.

Според източници на ИПБ това е по този начин, защото строителните компании отхвърлят да заплащат комисиони, а и доста от тях към този момент печелят поръчки в западни европейски страни и стават все по устойчиви на корупционен напън.

Крайният резултат от този фарс е, че жителите не могат да употребяват актуалните пътни уреди, които подсигуряват в оптималната степен пътната им сигурност заради корупционната жадност на висши служители от бившето управление на АПИ, акцентират от Института,предава нюз.бг.

Според тях е чудноват и фактът, че някогашния ръководител на АПИ Тодор Василев не е посетил нито един път тези уреди, както региона на свлачищата, които попречват въвеждането в употреба на пътните уреди.

Институтът за пътна сигурност показва вяра, че новите управления на Министерство на регионалното развитие и АПИ ще вложат нужния запас и капацитет за подсилване на свлачищата, които възпрепятсват въвеждането в употреба на описаните нагоре пътни уреди.

От ИПБ приканват новите управления на Министерство на регионалното развитие и АПИ и да дадат отговор какво се случва с въпросните 200 милиона лв., платени в задатък още през 2019 година, и по какъв начин по този начин до този миг няма укрепено нито едно свлачище. Те питат и дали ще бъде потърсена отговорност на някогашния министър Гроздан Караджов и някогашния ръководител на АПИ Тодор Василев за бездействието им, както и дали бездействието е било подчинено на корупционна процедура и било ли е подтиквано с подобаващи комисиони.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР