Групата на международните авиолинии (IAG), Ryanair, easyJet и Wizz Air

...
Групата на международните авиолинии (IAG), Ryanair, easyJet и Wizz Air
Коментари Харесай

IAG, Ryanair, Easyjet и Wizz Air подават жалба до Европейската комисия срещу стачките на френския въздушен контрол


Групата на интернационалните авиолинии (IAG), Ryanair, easyJet и Wizz Air подадоха тъжби до Европейската комисия против Франция, защото стачките на френския Контрол на въздушния трафик (ATC) лимитират главния принцип на свободата на придвижване в границите на Европейски Съюз.

Авиокомпаниите не оспорват правото да се стачкува, само че считат, че Франция нарушава законите на Европейски Съюз, като не разрешава осъществяването на полети над страната по време на стачка. На пасажерите на борда на прелитащите полети се отхвърля тяхно фундаментално право – да пътуват свободно сред страните членки, които не са наранени от протестни дейности, се споделя в известието до медиите.

Досега през 2018 година стачките на френските авиодиспечери са се нараснали с 300% по отношение на 2017 година Миналия месец френският Сенат удостовери, че Франция е виновна за 33% от закъсненията на полетите в Европа. Също по този начин според мнението на Сената правото на стачка би трябвало да бъде уравновесено по отношение на задължението за даване на публични услуги (*).

Уили Уолш, основен изпълнителен шеф на IAG, разяснява: „ Правото да се стачкува би трябвало да бъде уравновесено по отношение на свободата на придвижване. Не единствено клиентите, които летят във и отвън Франция, са наранени от стачките на френските органи за надзор на въздушното придвижване. Пътниците по авиомаршрути, които летят над Франция, изключително преминаващите през огромното въздушно пространство над Марсилия и Средиземно море, също са наранени от огромните закъснения и разстройства. Това се отразява на всички самолетни компании и има изключително негативно влияние върху испанския туризъм и стопанска система. “

В жалбите се показва, че има юридически казус, обвързван с този случай. През 1997 година испанците подадоха тъжба до Европейската комисия, откакто в продължение на дълги години страдаха от неспособност да изнасят своите плодове и зеленчуци в Европейски Съюз поради френските аграрни стопани. Европейският съд се произнесе против Франция, откакто френските управляващи не взеха ограничения против дейностите на фермерите и не съумяха да обезпечат свободното придвижване на артикули (**).

Майкъл О`Лиъри, основен изпълнителен шеф на Ryanair, съобщи: „ Авиодиспечерите в Европа са пред срив, защото стотици полети се анулират и забавят всекидневно вследствие на стачките на авиодиспечерите или тъй като авиодиспечерските служби в Европа нямат задоволително личен състав. Когато в Гърция и Италия има стачки на авиодиспечерите, полетите над страните не престават обикновено. Защо Франция не постъпва по същия метод? Службите за надзор на въздушното придвижване (особено в Германия и Обединеното кралство) се крият зад извинения като „ неподходящи климатични условия “ и евфемизми като „ стеснен потенциал “, когато истината е, че не приготвят задоволително авиодиспечери, с цел да се оправят с броя полети, които са планувани. Тези разстройства са неприемливи и призоваваме държавните управления в Европа и Европейската комисията да подхващат незабавни и решителни дейности, с цел да подсигуряват, че органите за надзор на въздушното придвижване имат задоволително личен състав и че прелитащите полети не са наранени от национални стачки, както неведнъж се случва във Франция. “

Йохан Лундгрен, основен изпълнителен шеф на easyJet, сподели: „ Ние изцяло зачитаме правото на стачка и сме в градивен разговор с Европейски Съюз и френското държавно управление, с цел да адресираме въпроса за стачките на авиодиспечерите. За страдание, до момента е реализиран доста дребен прогрес за пасажерите ни и по тази причина сметнахме за належащо да предприемем тази последваща стъпка – изключително поради продължаващите идустриални протестни дейности тази година, които доближиха към този момент 29 дни. “

Йозеф Варади, основен изпълнителен шеф на Wizz Air, разяснява: „ Невъзможността на френските органи за надзор на въздушното придвижване да обезпечат непрестанно и съответно обслужване към този момент е предизвикала всеобщо спиране на проектите за пътешестване на хиляди пасажери в Европа, а авикомпаниите се постанова да се борят с следствията. Решаването на този въпрос би трябвало да стане приоритет за европейските управляващи, с цел да се подсигурява, че европейските жители и бизнеси ще престанат да бъдат държани като заложници на национални идустриални проблеми. “

Според Евроконтрол от началото на тази година до месец юни над 16 000 полета са били забавени в следствие стачните дейности на органите за надзор на въздушното придвижване, което е засегнало над 2 милиона пасажери.

Миналото лято Европейската комисия съобщи, че от 2005 година насам е имало към 357 стачки на службите за надзор на въздушното придвижване в Европа. Това се равнява на почти един месец годишно, в който въздушното придвижване в Европейски Съюз е нарушено.

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР