Голямата звезда на Португалия Кристиано Роналдо, около когото се вдигна

...

Кристиано Роналдо поведе Португалия към първи успех, става първият играч с голове на 5 Мондиала

Голямата звезда на Португалия Кристиано Роналдо, към който се подвигна доста звук в последните седмици след изявлението му за Пиърс Морган и изключително след новината за прекратяването на неговия контракт с Ман Юнайтед, стартира като титуляр за Португалия и поведе отбора към триумф над Гана с 3:2.
Жоао Феликс и Отавио му помагаха в офанзива, а звездата на Милан Рафа Леао остана на пейката за началото. Диого Коща застана на вратата.
Нападателят на Атлетик Билбао Иняки Уилямс пък водеше офанзивата на Гана. Голямата звезда Томас Партей също бе титуляр.
Португалците предстоящо започнаха по-добре, а първата голова опция се откри точно пред Кристиано Роналдо. В десетата минута Кудус подари топката на „ мореплавателите “, след което някогашният към този момент състезател на Юнайтед получи съвършено извеждащо подаване. Първото допиране, с което Роналдо си пое топката, обаче бе неприятно и това даде късмет на Ати да излезе напред и да улови. Това бе чиста опция, каквато CR7 по принцип рядко пропуща.
Три минути по-късно Роналдо отскочи доста високо и засече центриране от корнер, само че ударът му с глава мина настрана. Португалия продължи да господства тотално и да владее топката в близо 70% от времето. В 31-вата минута петкратният притежател на „ Златната топка “ прати топката във вратата на Гана след удар в далечния ъгъл. Роналдо обаче леко побутна Джику в битката за позиция в наказателното поле и основният рефер много пресилено отсъди нарушаване, тъй че гол не бе зачетен.
Гана започва малко по-активно втората част. Африканският отбор даже владееше повече топката в първите десетина минути. В 53-тата Роналдо получи подаване отляво на наказателното поле, влезе в него, опита финт и центриране, което обаче бе блокирано. Това постави началото на доста рискова контраофанзива на Гана, която приключи с изстрел на Кудус от границата на наказателното поле. Топката обаче мина на сантиметри настрана от десния дирек. Това бе първото чисто състояние, до което стигна Гана.
В 62-рата минута Роналдо получи остроумен пас от Жоао Феликс в наказателното поле, след което падна след напълно лек контакт със Салису. Главният рефер Исмаил Елфат незабавно уточни бялата точка за дузпа, която изглеждаше пресилена. Играчите на Гана стачкуваха, само че ВАР не видя неточност на съдията и удостовери решението му. Роналдо извърши безкомпромисно 11-метровия углавен удар, с което даде преднина на Португалия и стана първият състезател, който се разписва на пет международни шампионати.
Гана обаче реагира стремително и в 73-ата минута изравни. Перейра сгреши, което даде късмет на Кудус да пробие отляво. Играчът на Аякс стигна съвсем до аутлинията, след което центрира ниско. Данило пропусна топката да мине сред краката му, след което Аю засече от няколко метра за 1:1.
Само 5 минути по-късно обаче Жоао Феликс възвърне преднината на „ мореплавателите “. Ганайците прибързаха с една своя офанзива и изгубиха топката към централната зона. Бруно Фернадеш изведе доста добре Феликс, който навлезе в наказателното поле и стреля над плонжа на стража на Гана.
Попадението напълно срина „ черните звезди “, които получиха още един гол единствено след две минути. Рафа Леао, който се появи в игра малко по-рано, получи нов съвършен извеждащ пас от Бруно Фернандеш, измъкна се на ръба на засадата и стреля в ъгъла за 3:1.
След този гол Фернадо Сантош реши да извади Роналдо, Феликс и Бернардо. Португалците обаче трябваше да треперят в края, тъй като в 89-ата минута Гана върна едно попадение. Този път Кансело сгреши в отбрана, което даде късмет на Баба Рахман да центрира отляво. Осман Букари засече с глава и върна очакванията на африканците, защото добавеното време бе 9 минути.
В стотната минута Диого Коща бе близо да сгреши съдбовно, откакто си заложи топката, с цел да я изрита мощно напред, само че се забави и не помни, че Иняки Уилямс е зад тила му. Нападателят открадна кълбото, само че самичък се подхлъзна и не съумя да нанесе добър удар, което даде късмет на Перейра да почисти пред голлинията.
Източник: duma.bg